تجربه کاربری چیست؟

در هنگام استفاده از محصول به هر چیزی که میبینیم و حس می‌کنیم و احساسی که نسبت به آن داریم در اصطلاح تجربه کاربری User Experience می‌گوییم. این محصول می‌تواند: وب سایت، اپلیکیشن، نرم‌افزار، بازی و … باشد. طراحی تجربه کاربری یک فرآیند دائمی است که طراح با طی کردن پروسه آن برای کاربران، محصولی راحت و با استفاده آسان و لذت‌بخش را خلق می‌کند.

اجزای این فرآیند تعریف محصول، تحقیقات، تحلیل، دیزاین و اعتبارسنجی هستند. شاید برایتان جای سؤال باشد که چرا این فرآیند دائما تکرار می‌شود؟
چون سلایق و علاقه کاربران دائما در حال تغییر است. این تغییرات به دلیل پیشرفت تکنولوژی، توسعه گجت‌ها، سبک زندگی مردم و عوامل بسیار دیگری ایجاد می‌شوند. یک طراح بهترین راه‌حل‌ها را برای کاربران طراحی می‌کند.

"بهبود

 یک مثال ساده:

مدل قوطی‌های تن ماهی چند سال پیش را به خاطر دارید؟ برای بازکردن درب آن باید کلی زحمت می‌کشیدیم! یا باید به درب‌بازکن‌ها متوسل می‌شدیم، یا چاقو و در نهایت دندان! پس از شناخت مشتریان محصول و بررسی رفتار آن‌ها در نوع استفاده از محصول، درب آسان بازشو طراحی شد. ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور مدل دیگری از این قوطی‌ها دیزاین شود.

همه چیز دارای تجربه کاربری است. کار شما فقط ساختن این تجربه نیست، بلکه کار شما “خوب” انجام دادن آن و بهبودبخشی ادامه‌دار محصول است.

حال منظور از تجربه کاربری خوب چیست؟ تفکر رایج  این است که کاربر را خوشحال کند، اما این دیدگاه درست نیست. اگر خوشحالی تنها هدف شما باشد، در این صورت شما یک Lol cats (تصویر معروف یک گربه با جملات خنده‌دار و با غلط املایی فراوان) و یک تعریف تصادفی ساخته‌اید.

تفکرات اشتباه درباره تجربه کاربری

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که UX به معنای تجربه کاربر است، اما در واقع “انجام” فرآیند طراحی تجربه کاربر است. تجربه فردی کاربر، آگاهی و دیدگاه ذهنی‌اش از اپلیکیشن یا سایت شماست. بازخورد کاربران بسیار در این فرایند اهمیت دارد.

تجربه کاربری خیلی شبیه به فرآیندهای تحقیقاتی و علمی است، باید تحقیق کنید تا کاربران را درک کنید، ایده‌هایتان را گسترش دهید تا نیاز کاربر و همچنین نیازهای کاروکسب را رفع کنید.

و در نهایت راه‌حل‌ها را در دنیای واقعی اندازه‌گیری و تولید کنید تا بررسی شود که کار می‌کند یا خیر. هرآنچه که برای انجام این کار نیاز است را در دیزایناسور آموزش خواهید دید، مگر اینکه هدفی نداشته باشید که در آن صورت  Lol cats گزینه مناسبی برای شماست! (هاهاها)

طراح تجربه کاربری کیست؟

کسی است که توانایی تجزیه و تحلیل بالایی دارد و می‌تواند با بهره‌گیری از ذهن انتزاعی خود محصولات و خدمات را طراحی کند. نرم‌افزارهای زیادی برای طراحی وایرفریم، پروتوتایپ و پیش‌نمایش محصول وجود دارد(در مطالب بعدی درباره این اصطلاحات صحبت خواهیم کرد).

یک طراح حرفه‌ای از این ابزارها به خوبی استفاده می‌کند تا بهترین راه‌حل‌ها را برای کاربران به ارمغان بیاورد. تجربه‌کاربری دارای حوزه‌های مختلفی است که هرکس می‌تواند با توجه به تخصص و علاقه در هرکدام فعالیت داشته باشد.

  • UI Designer | طراح رابط کاربری
  • UX manager | مدیر تجربه کاربری
  • Visual Designer | طراح بصری
  • UX Writer | نویسنده تجربه کاربری
  • Product manager | مدیر محصول
  • Developers | توسعه دهندگان

با توجه به اینکه این تخصص تجربه کاربری در ایران نوپا محسوب می‌شود، شما می‌توانید با یادگیری آن و کسب تجربه عملی در پروژه‌ها به جایگاه‌های شغلی خوبی برسید.

بازنشر