شروع یادگیری تجربه کاربری

به صفحه شروع یادگیری تجربه کاربری خوش آمدید. اولین خبر خوب اینکه شما بعد از مطالعه این صفحه بینش خوبی درباره ورود و یا ارتقا در شغل طراحی تجربه کاربری پیدا خواهید کرد. اگر گرافیست، برنامه‌نویس، دانشجوی IT، وبمستر و … هستید، احتمالا نمی‌دانید که برای ورود به دنیای تجربه کاربری از کجا شروع کنید…
سوالی که بیشتر کسانی که تصمیم به یادگیری تجربه کاربری دارند می پرسند این است که آیا برای موفقیت در این رشته، داشتن پیش زمینه مرتبط ضروری است؟ پاسخ این سوال خیر است. یکی از جذابیت‌های اصلی تجربه کاربری این است که شما با علوم مختلفی مثل: روان‌شناسی، بازاریابی، طراحی بصری، تولید محتوا، معماری محتوا و … آشنا می‌شوید. البته این آشنایی به این معنا نیست که باید در همه زمینه‌ها متخصص باشید.
در واقع هرکس صرف‌نظر از پیشینه شغلی خود، می تواند به این کار مشغول شود. هیچ‌گاه دو طراح تجربه کاربری وجود ندارند که تجربیات یکسانی داشته باشند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در این مسیر، یافتن نقطه‌ شروع است.

اما قبل از شروع یادگیری برای پیدا کردن مسیر خود، این 7اصل مهم را درنظر داشته باشید:

  • تحقیق و مطالعه شاه کلید موفقیت شماست
  • با روندکار در طراحی تجربه کاربری آشنا شوید
  • ابزارهای مختلف را بشناسید
  • در دوره‌های آموزشی معتبر شرکت کنید
  • از دنیای اطراف الهام بگیرید
  • پورتفولیو شخصی خود را بسازید
  • شبکه ارتباطات خود را گسترش دهید

1. تحقیق و مطالعه شاه کلید موفقیت شماست

قبل از شروع مسیر خود، اطمینان حاصل کنید راهی که در پیش روی شماست، دقیقا همان چیزی است که انتظار دارید. دنیای دیزاین، دنیای وسیعی است. پس قبل از شروع، منابع مطالعاتی خود را جمع‌آوری کنید و سعی کنید پیش زمینه مناسبی در مورد شاخه‌های مختلف دیزاین داشته باشید.

در گام نخست اطمینان حاصل کنید که معنی و مفهوم تجربه کاربری را به خوبی متوجه شده اید. اگر بخواهید تجربه‌کاربری را در یک جمله خلاصه کنید، چه مفاهیمی را در این جمله پیاده سازی می کنید؟ تفاوت طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری و همچنین نقطه ی عطف این دو مفهوم را به خوبی درک کنید و از نقشی که تجربه کاربری در کسب و کار ایفا می کند آگاه باشید.
اینجا درباره مفاهیم پایه‌ای تجربه کاربری نوشتیم: تجربه کاربری چیست؟ طراح تجربه کاربری کیست؟

از دیگر مسائل پر اهمیت، آگاهی از بازار کار و چگونگی وارد شدن به آن است. با تحقیق درباره آگهی‌های موجود در سایت‌های استخدام و کاریابی، از انتظاراتی که کارفرمایان از شما به عنوان یک طراح تجربه کاربری دارند آگاه شوید تا بتوانید تحقیق و مطالعات خود را جهت‌دهی کنید همچنین از این طریق می توانید از میزان حقوق و دستمزد خود به عنوان یک طراح باخبر شوید. در واقع این مرحله، مرحله ای است که شما باید از صنعتی که قصد ورود به آن را دارید آگاهی کسب کنید. هرچه اطلاعات شما جامع‌تر و کامل‌تر باشد، با اطمینان بیشتری می‌توانید در این راه قدم بردارید.

2. با روند کار در طراحی تجربه کاربری آشنا شوید

بعد از جمع‌آوری اطلاعات کلی و شناخت کافی درباره این حوزه، باید به صورت تخصصی‌تر این علم را دنبال کنید. در این مرحله باید به جواب این سوال برسید که طراحان تجربه کاربری چطور کار می‌کنند؟

کار اصلی طراحان تجربه کاربری، حل مشکلات است. اولین قدم برای این کار، شناخت مشکلات کاربران است. این شناخت از مشکلات کاربر زمانی به  درستی صورت خواهد گرفت که شما با کاربر احساس همدلی کنید و محصول را از نگاه کاربر بررسی کنید. به علاوه نظرسنجی از کاربران هدف نیز می‌تواند به شما در شناخت نقاط ضعف کمک زیادی کند.
بعد از شناخت و تعیین مشکل، نوبت به پیدا کردن ایده برای حل آن می رسد. اینجا، نقطه آغاز خلاقیت است. جایی که طراحان تجربه کاربری، به وسیله اسکچ بر روی کاغذ و بعد از آن ایجاد وایرفریم و در نهایت تهیه نمونه اولیه ایده پردازی می پردازند.
بعد از انجام چندین مرحله تست از کاربران، وایرفریم نهایی برای ورود به فاز توسعه آماده خواهد شد و این مرحله‌ای است که طراحان رابط کاربری(UI) به کمک محصول می‌آیند. طراحان رابط کاربری، با کمک وایرفریم‌های تیم طراحی تجربه کاربری(UX)، شکل نهایی محصول را برای توسعه‌دهندگان طراحی و آماده می‌کنند.
یک راهنمای ساده برای علاقمندان طراحی رابط کاربری: شروع طراحی رابط‌ کاربری؛ چگونه طراح رابط‌ کاربری شویم؟


اگرچه طراحان روش‌های متفاوتی دارند، اما دانستن این مراحل به طور کلی، نقشه راه خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد. هنگامی  که شما کار بر روی پروژه‌های خود که شما شروع کنید، بدون تردید راه و روش خود را برای انجام کارها به وجود می آورید. این کاملا به راحتی و سلیقه شما بستگی دارد. همچنین می‌توانید با کمی تحقیق و پرس‌وجو از متخصصان، بهترین ابزارها را برای خود انتخاب کنید.

3. ابزارهای مختلف را بشناسید

به عنوان یک طراح تجربه کاربری، شما ملزم به استفاده از ابزارهای مختلفی هستید. همانطور که گفته شد این ابزار و روش‌ها بین طراحان، با توجه به توانایی ها وعلایق، متفاوت هستند اما در بین طراحان نقاط مشترکی در انتخاب وجود دارد که یادگیری این نقاط مشترک برای شما نیز بسیار ضروری خواهد بود:

  • ابزارهای تحقیق از کاربران: مانند SurveyMonkey و Typeform
  • ابزارهای ساخت وایرفریم: مانند Sketch، Balsamiq، XD و Figma.com
  • ابزارهای ساخت نمونه اولیه: مانند InVision و Mockplus

این مثال‌ها تنها چند نمونه از ابزارهایی است که برای طراحی در اختیار شما قرار گرفته است. علاوه بر این‌ها، به عنوان یک طراح، شما با برنامه‌های مدیریت پروژه نیز کار خواهید کرد. برای شروع کار با این برنامه‌ها می‌توانید با ابزارهای مختلف هر برنامه کار کنید تا ویژگی‌های هر برنامه را درک کنید. خوشبختانه ویدئوهای آموزشی زیادی درباره نحوه کار کردن با این سرویس‌ها وجود دارد.

با اکثر ابزارهای مفید طراحی آشنا می‌شوید: معرفی ۱۷ ابزار Wireframing و Prototyping برای طراحان تجربه کاربری

100trends for ux designers

4. در دوره‌های آموزشی معتبر شرکت کنید

اکنون شما تحقیق خود را انجام داده‌اید و دقیقا از کاری که یک طراح تجربه کاربری انجام می‌دهد اطلاع دارید. شما از نحوه کار آگاه هستید و با ابزارهای طراحی UX کار کرده‌اید. اگر هنوز به مسیری که در پیش گرفته‌اید علاقه دارید، یکی از بهترین کارها برای تبدیل شدن از یک طراح مبتدی به حرفه ای، شرکت در دوره های تخصصی تجربه کاربری است. دوره‌های تخصصی، اطلاعات را به روش صحیح و منطقی در اختیار شما قرار می‌دهد و شما را از دردسر پراکندگی اطلاعات در دنیای وب نجات می‌دهد.

از دنیای اطراف الهام بگیرید

5. از دنیای اطراف الهام بگیرید

علاوه بر مطالعه اصول و روش‌های کلیدی طراحی UX، شما همچنین می‌توانید قدرت الهام خود را تقویت کنید. در دنیای وب جستجو کنید و آثار طراحان دیگر را از نقاط مختلف جهان بررسی کنید. سایت‌هایی مثل bestfolios.com، Behance و Dribbble با وجود هزاران پورتفولیو آنلاین از طراحان مختلف، می‌توانند منبع الهام خوبی برای شما باشند. باید توجه باشید که دیدن آثار طراحان دیگر، در تمام طول دوره فعالیت حرفه ای شما به صورت پیوسته وجود دارد. شما همیشه و در هر سطحی، به آگاهی از ترندهای روز دنیا و روش ارائه کار توسط طراحان دیگر نیاز خواهید داشت. پس توصیه می‌کنیم اینکار را در برنامه روزانه خود به صورت ثابت نگه دارید. اگر به خوبی به مسیر خود ادامه دهید، آثار شما توسط دیگران نقد می‌شود و پیشنهادهای کاری شما بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد دیزایناسور: معرفی بهترین منابع برای الهام‌گرفتن در طراحی رابط‌ کاربری و تجربه‌ کاربری

6. پورتفولیو شخصی خود را بسازید

این مرحله، برای شما به عنوان یک طراح بسیار مهم و ضروری است. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می‌شود که برای ورود به بازار کار آماده می‌شوید. برای یک طراح تجربه کاربری بسیار مهم است که یک پورتفولیو کم نقص داشته باشد. یک پورتفولیو کاری مناسب در کنار رزومه می‌تواند کارفرمایان را برای استخدام شما ترغیب کند. اجازه ندهید ضرب‌المثل “کوزه‌گر از کوزه شکسته آب میخوره” برای شما مصداق داشته باشد!

اینجا آموزش دادیم: چطور یک رزومه تجربه‌ کاربری بهتر بنویسیم؟

یکی از راه های خوب برای پرکردن رزومه و پورتفولیو، انجام کارهای داوطلبانه است. برای دل خودتان طراحی کنید. طرح پیشنهادی ارائه دهید.  برای شروع می‌توانید از بهبود سایت شرکت‌های محتلف شروع کنید و آن‌ها را مجددا با درنظر گرفتن طراحی تجربه کاربری بازطراحی کنید. برای خود چالش ایجاد کنید و مثل پروژه واقعی مراحل را به طور دقیق اجرا کنید. اطمینان حاصل کنید که هر مرحله از فرایند را مستند کرده‌اید تا بتوانید به روشنی نشان دهید که چگونه به راه حل نهایی رسیدید.

7. شبکه ارتباطات خود را گسترش دهید

شما می‌توانید با ایجاد شبکه بین متخصصین و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، مطالب زیادی بیاموزید. با چت کردن با طراحان دیگر می‌توانید از نقطه نظرات آنها بهره‌مند شوید. در رویدادهای نزدیک محل زندگی خود که در این حوزه تشکیل می‌شود شرکت کنید. البته شاید همیشه نتوانید به صورت حضوری در آنجا حضور داشته باشید، اما اخبار این رویدادها را می‌توانید در دیزایناسور و شبکه‌های اجتماعی پیگیری کنید.

همه تلاش ما این است که شما را در مسیر یادگیری تجربه کاربری به بهترین شکل همراهی کنیم. این مطلب به صورت مستمر به روزرسانی خواهد شد. لطفا این صفحه را بوکمارک کنید.
_______________________________