هنگامی‌ که در روند طراحی تجربه کاربری پروژه، روی یک فرآیند خلاقانه کار می‌کنید، یکی از مهم‌ترین و مفیدترین کارها دریافت بازخورد از افراد است. معمولاً، بررسی‌ها و انتقادات در جدول زمانی یک پروژه ساخته می‌شوند، اما نه همیشه. باید این انتقادات را طبق جدول زمانی طراحی بررسی و دنبال کنید. درخواست بازخورد برای برخی افراد ممکن است چالش‌برانگیز باشد و همیشه ممکن است به‌طور طبیعی صورت نگیرد، اما تحلیل داده‌ها پس از دریافت بازخوردها، باعث شکوفایی می‌شود و این موضوع غیرقابل‌انکار است.

چگونه در روند طراحی تجربه کاربری نقد کنیم و نقد بپذیریم

دریافت بازخورد را به فرآیند طراحی خود اضافه کنید

درخواست دریافت بازخورد در طراحی شما باید مشهود باشد، تیمی که به‌خوبی عمل می‌کند، خواستار آن است که طرحش در طول مسیر طراحی همواره مورد بررسی قرار گیرد. اگر تیم شما این روند را اجرا نمی‌کند، این وظیفه بر عهده شماست. یک محیط همکاری باید دارای تعاملات آگاهانه باشد. شما می‌توانید دریافت بازخورد از افراد را با جملاتی ساده آغاز کنید:
«ممکنه به این طرح یه نگاهی بیندازید و نظرتون رو بگید؟» یا «آیا میتونید توی این پروژه به من کمک کنید؟»، که این جملات آغاز دریافت بازخوردهای بسیار عالی هستند.
در بررسی‌های رسمی طراحی خود، همیشه با به اشتراک گذاشتن مسائل و مشکلات پیش رویتان بازخوردهای خوبی می‌گیرید که منجر به حل شدن مشکلاتتان خواهد شد. این موضوع باعث می‌شود کل تیم روی مشکل شما متمرکز شوند.

فرآیند طراحی را مشخص کنید

قبل از آنکه طرح خود را ارائه دهید مشخص کنید که در آن، چه اتفاقی افتاده است. برای رسیدن به موفقیت گزینه‌ها و اقدامات خود را ارائه دهید و به متخصصان تیم خود بگویید که باید روی چه چیزی تمرکز کنند. به‌عنوان‌مثال، “من به‌تازگی به راه‌حل‌های جدیدی رسیدم” یا “من با طرح بصری این موضوع مشکل‌ دارم” به شما بیشتر کمک می‌کند تا بیان جمله “در این مورد چه فکری دارید؟”.
اگر از طراحان یک نقد واقعی دریافت کنید، معمولا به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت تشخیص دهید که در چه مرحله‌ای هستید و چه نوع بازخوردی را باید دنبال کنید.

هنگام دریافت بازخورد، حتما “چرایی” آن را بپرسید

یکی دیگر از تاکتیک‌هایی که من در هنگام دریافت بازخورد از افراد غیر طراح یاد گرفتم این است که با احترام بپرسم چرا؟ من اغلب از مدیران ارشد بازخوردهایی دریافت می‌کنم که احساس ناخوشایندی را به من می‌دهد. به‌جای نادیده گرفتن آن، از آن‌ها می‌پرسم «به من کمک کنید تا بفهمم چه چیزی نظر شما را جلب کرده که روی این موضوع متمرکز شدید؟» یا «چرا این عنصر خاص رابط کاربری این احساس را به شما تحمیل می‌کند». در این صورت شما این موارد را یاد خواهید گرفت:

  1.  اینکه آن‌ها دلیل قانع‌کننده‌ای برای بیان این ایراد نداشتند و شما آن‌ها را باید مجبور کنید تا روی چیزی که گفته اند فکر کنند.
  2.  پس‌ از آن (در بیشتر مواقع) می‌فهمید که شما قبلاً به دلایلی که آن‌ها بیان می‌کنند فکر نکرده بودید.

گاهی پیش می‌‍آید که شما بازخوردی را دریافت کنید که صحیح نیست، به‌ویژه هنگامی‌ که از شما خواسته می‌شود چیزی را تغییر دهید که به نفع مشتری شما نیست، همیشه با احترام به شخص منتقد یادآوری کنید که مشتری آن‌ها نیست و مشتری شماست و شما بهتر تشخیص می‌دهید. من در این مواقع میگویم: “من چیزی که شما میگویید را می‌فهمم و خودم هم دوست دارم اما این دیدگاه با دیدگاه مشتریان متفاوت است.”

همیشه به نفع مشتریان، مخاطبان و کاربرانتان عمل کنید. البته اگر به دنبال موفقیت هستید! 🙂

نقد طراحی تجربه کاربری

چند مورد درگوشی درباره نقد کردن

بازخورد بخش مهمی از روند طراحی است، ما به‌عنوان طراح، باید سؤالات سختی از یکدیگر بپرسیم. نقش شما به‌عنوان یک عضو تیم، کمک به هم‌تیمی‌های خود از طریق کارتان است. به همین دلیل، من اغلب نظرات خود را در قالب یک سؤال قالب‌بندی می‌کنم. “آیا شما به این فکر کرده‌اید؟” “چرا تصمیم گرفتید از یک لینک متنی استفاده کنید نه یک دکمه؟”
فلسفه من این است که به مردم کمک کنم تا مشکلات خود را حل کنند، من به‌ندرت به یک طراح می‌گویم آنچه را که من فکر می‌کنم باید انجام دهد، اما از آن‌ها سؤالاتی می‌پرسم که باعث می‌شود در روند طراحی چیزهای جدیدی بیاموزند. به یاد داشته باشید که برای ایجاد اعتماد، بازخورد باید مانند یک خیابان دوطرفه باشد. اگر یک طراح جوان‌تر درخواست انتقاد از شما داشت، هر بار سر میز او بروید و از او بخواهید افکارش را برای شما توضیح بدهد.

جمع بندی

به‌طور خلاصه، دریافت نقد (با قابلیت اجرا شدن) یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فرآیند طراحی است و مهم است که اقدامات لازم را برای نقد و بازخورد از یک بخش فعال در هر پروژه انجام دهیم. هنگام آماده شدن برای تقاضای نقد بعدی خود، مراحل زیر را در نظر بگیرید:

  • هویت اعضای تیم را دریابید، افراد غیر طراح و سهام‌دارانی که می‌توانند به شما بازخورد بدهند. اگر نیاز به بازخورد از شخص دیگری در خارج از شرکت خود دارید، پلتفرم‌هایی مانند RookieUp می‌توانند با طراحان تجربه کاربری و سایر متخصصان خلاق که در ارائه بازخورد طراحی تجربه‌ دارند، ارتباط برقرار کنند.
  • یک فرایند را ایجاد کنید که نقد را به‌عنوان بخش طبیعی از فرآیند طراحی در نظر می‌گیرید. اطمینان حاصل کنید که یک‌راه قابل تکرار برای درخواست بازخورد برای همه پروژه‌های آینده وجود دارد. در صورت لزوم، یک جلسه سریع با تیم خود در مورد ارزش و بهترین روش نقد داشته باشید تا همه هماهنگ شوند.
  • همیشه لیستی از سوالات هدفمند داشته باشید، تا در مواقع نیاز بتوانید بهترین بازخوردها را بگیرید. من با خواندن کتاب تست مامان “The Mom Test” دیدگاه بهتری در پروسه دریافت بازخود پیدا کردم. سوالات هوشمندانه بپرسید!
  • اهداف خود را برای درخواست نقد از دیگران مشخص کنید.

شما کاربر عزیز با چه روش‌هایی در پروژه‌های خود بازخورد دریافت می‌کنید؟ لطفا تجربه‌های خودتان را با ما درمیان بگذارید. 

بازنشر