در مطلب قبلی (دیزاین سیستم Design System – قسمت اول ) درباره چرایی دیزاین سیستم و نحوه عملکرد آن با شما صحبت کردیم و گفتیم که دیزاین سیستم، عناصر بصری و عملکردی سازمان/استارتاپ شما را در یک جا گردآوری می‌کند تا بتوانید از طریق طراحی، تحقیق‌وتوسعه محصولات و خدمات، اصول برند خود را پایه‌ریزی کنید.

دیزاین سیستم شما، ممکن است شامل مجموعه اسکچ‌ها، دستورالعمل‌ها، Pattern Libraries، اصول سازمانی و یا روش‌ها، تمپلیت‌ها، کدها و موارد دیگر باشد. تفکرات و ایده‌های زیادی در مورد دیزاین سیستم‎ها وجود دارد و تقریبا به همان تعداد هم دیزاین سیستم‌های تکراری موجود است. برای مسیر‌یابی آسان‌تر خلق یک دیزاین سیستم، ما لیستی از 8نمونه عالی را جمع‌آوری کرده‌ایم که می‌تواند در تلاش برای الهام بخشیدن به شما کمک کند.

 

متریال دیزاین

1- Material Design توسط Google

همانطور که به احتمال 99درصد با این موضوع آشنایی دارید، Material Design برای اولین بار به عنوان یک زبان طراحی توسط گوگل در سال 2014 معرفی شد. از آن زمان به‌بعد Material Design به سیستمی سازگار از دستورالعمل‌ها، کامپوننت‌ها و ابزارهایی تبدیل شده است که طراحی رابط کاربری را بیش از پیش لذت‌بخش کرده است.

متریال دیزاین بر اساس کد منبع‌باز (open-source code) است که همکاری بین طراحان و توسعه‌دهندگان را تسهیل می‌کند و به تیم‌ها کمک می‌کند تا به سرعت محصولات خود را بسازند.
اگر برای تهیه پالت رنگی متریال دیزاین نیاز به منابع آموزشی بیشتر دارید، این مطلب را مطالعه کنید:

بهترین‌ ابزارهای ساخت پالت‌ رنگی متریال دیزاین

 

فلوئنت

2- Fluent توسط Microsoft

دیزاین سیستم Fluent توسط Microsoft در سال 2017 توسعه یافت و به سرعت به یکی از محبوب‌ترین دیزاین سیستم‌ها تبدیل شد. این دیزاین سیستم شامل دستورالعمل‌هایی برای طراحی‌ و تعامل‎های موجود در نرم‌افزار مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای کلیه دستگاه‌ها و سیستم عامل‌ ویندوز 10 طراحی شده است.

عناصر حسی در این دیزاین سیستم مبتنی بر پنج کامپوننت اصلی است: نور، عمق، حرکت، جنس و مقیاس، البته نکته‌ مهمی که درباره این دیزاین سیستم وجود دارد این است که این سبک بیشتر به طراحی صفحه‌های مسطح میل می‌کند و قاعدتا خبری از سایه‌ها نیست.

 

اطلسین دیزاین سیستم

3- Atlassian Design

Atlassian یک شرکت نرم افزاری استرالیایی است که با توسعه اپلیکیشن Jira (ردیابی و مدیریت پروژه) و ابزار همکاری تیم خودش و همچنین نرم‌افزار Wiki Confluence معروف شد. Atlassian همچنین دیزاین سیستم را اولین بار به‌عنوان دستورالعمل‌های طراحی (Atlassian ADG) در سال 2012 منتشر کرد.

این دیزاین سیستم بسیار مفصل است، از الگوهای طراحی و کامپوننت‌های کد گرفته تا کتابخانه‌ای از مجموعه طراحی‌های رابط کاربری در Sketch تشکیل شده است. همچنین می توانید استدلال پشت هر کدام از آن‌ها را در دیزاین سیستم Atlassian پیدا کنید. فلسفه طراحی اطلسین بسیار جالب و جذاب است.

 

زبان طراحی آی بی ام

4- IBM Design Language

دیزاین سیستم IBM ممکن است مانند سایر دیزاین سیستم‎‌های دیگر پر زرق و برق و شیک نباشد، اما کاملا شفاف، کاربردی و صریح (straight to point) است که در عین حال به‌خوبی عمل می‌کند. چندین مثال از استفاده این دیزاین سیستم وجود دارد؛ مرور منطقی و شسته‌ و رُفته از انیمیشن‌ها، Icongraphy، رنگ‌ها، کد قابل استفاده مجدد و موارد دیگر.

 

دیزاین سیستم Airbnb

5- Airbnb Design

Airbnb نه تنها خدمات مهمان‌نوازی مقرون به‌صرفه را در سراسر جهان ارائه می دهد بلکه این شرکت بینش دیزاین سیستم خود را به اشتراک گذاشته است که شامل تکنیک‌هایی در زمینه Cutting Edge است. Airbnb Design از کامپوننت‌هایی تشکیل شده است که “مانند عناصر یک ارگانیسم زنده” هستند که در آن مجموعه‌ای از خصوصیات هر یک از کامپوننت‌ها، با شخصیت و عملکرد خاص خود تعریف می‌شوند. یک کامپوننت می‌تواند با دیگر کامپوننت‌ها همکاری کند و یا خود به تکامل برسد، در حالی که هنوز جزئی از اکوسیستم بزرگتر و در حال تکامل است.

 

سالید دیزاین سیستم

6- Solid به‌وسیله Buzzfeed

شرکت آمریکایی رسانه‌های اینترنتی، اخبار و سرگرمی BuzzFeed به خاطر سبک بی‌پروا، گستاخانه و سرگرم کننده‌اش شناخته شده است و دیزاین سیستم آن‌ها، Solid نیز از این قاعده مستثنی نیست. دیزاین سیستم Solid پر از اعتماد به نفس است، اما هنوز مختصر و مفید است و به عنوان یک مرجع مفید برای CSS BuzzFeed کار می‌کند.

 

دیزاین سیستم Buffer

7- Buffer

Buffer بستری را برای مدیریت رسانه‌های اجتماعی فراهم می‌کند. این شرکت همچنین بینشی را در مورد اصول دیزاین سیستم خود ارائه می‌دهد. دستورالعمل Buffer مبتنی بر مفهوم طراحی اتمی است. ایده اصلی این دیزاین سیستم این است که قسمت‌های مستقل (اتم) را می‌توان در ساختارهای بزرگتر (مولکول‌ها) ترکیب کرد که به نوبه خود می‌توانند در ساختارهای حتی بزرگتر (ارگانیسم‌ها) ترکیب شوند.

 

دیزاین سیستم لایتنینگ

8- Lightining به‌وسیله Salesforce

Salesforce یک غول در نرم افزارهای مبتنی بر فناوری ابری از جمله CRM، خدمات مشتری، اتوماسیون بازاریابی، تجزیه‌وتحلیل و توسعه اپلیکیشن است. این شرکت آمریکایی دیزاین سیستمی کامل و مستند به نام Lightining را خلق کرده است که این دیزاین سیستم پروژه منبع‌باز است که بر ساخت اپلیکیشن‌های تجاری متمرکز است. این دیزاین سیستم یک دستورالعمل حرفه‌ای و جامع برای دسترسی‌پذیری، کامپوننت‌ها، الگوها، Utilities، Design Tokens و موارد دیگر را ارائه می‌دهد.

 

ایجاد و نگهداری یک دیزاین سیستم مطمئنا برای هیچ پروژه کوتاه مدتی نیست. اما تمام تلاشی که شما در خلق یک دیزاین سیستم به کار خواهید گرفت، درنهایت با توجه به کدها و عناصر قابل استفاده مجدد در هر سازمانی که مقیاس بزرگی دارد، اهمیت پیدا می‌کند.

 

منبع: Enonic

بازنشر