پرسونا نماینده یک نوع از مشتری است. پرسونا به این پرسش پاسخ می‌دهد: «برای چه کسی طراحی می‌کنیم؟». پرسونا به تنظیم استراتژی و اهداف مشتریان کمک می‌کند.

چگونه یک تحلیل شخصیتی انجام می‌دهیم؟

در ابتدا می‌توانید با جمع‌آوری همه‌چیزهایی که در مورد مشتریان خود می‌دانید و دسته‌بندی اطلاعاتتان، شروع کنید. می‌توانید از سرفصل‌های خاص مربوط به حوزه‌های مطالعه خود مانند صنعت، دستگاه‌ها، زمان و اهداف استفاده کنید. یا با استفاده از یافته‌های خود، می‌توانید نمودارهای وابستگی ایجاد کنید. کم‌کم می‌توانید الگوهایی از اینکه مشتریانتان چکار می‌کنند یا چه زمانی از روز و کجا، از چه دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند را نیز پیدا کنید.

طرح پرسونا: Ofer Ariel
طرح پرسونا: Ofer Ariel

سپس می‌توانید سوالاتی را در قالب یک فرم راجع به اینکه مشتریانتان چه شباهت و تفاوت‌هایی دارند، ایجاد کنید.
افرادی را که این خوشه‌ها را تشکیل می‌دهند، پیدا کنید یا در پایگاه داده مشتریانتان آن‌ها را بیابید و یا حتی با آن‌ها صحبت کنید! این یک پیروزی است. شما می‌توانید از مشتریان یاد بگیرید و به افرادی که از نرم‌افزارتان استفاده می‌کنند، دسترسی پیدا کنید.

مصاحبه حضوری با یک مشتری ایده‌آل است. اما اگر شخصاً نمی‌توانید به صورت حضوری آن‌ها را ببینید، گپ ویدیویی بهترین گزینه‌ی بعدی برای شماست. پرسونا دارای شخصیت است، بنابراین در طول مدت مصاحبه‌ها هرچه بیشتر مشاهده و ضبط کنید، پرسونا واقعی‌تر خواهد بود. پس‌ از آن می‌توانید یافته‌های خود را ذسته‌بندی کرده و تجزیه‌وتحلیل کنید.

ممکن است متوجه شوید که دو نفر از مشتریان شما دارای ویژگی‌های مشترک زیادی هستند، در این صورت می‌توانید این افراد را ترکیب کنید. یا اگر بین ویژگی‌های یک شخص به‌اندازه کافی تمایز وجود داشته باشد، شخص را به دو پرسونا تقسیم کنید. ایجاد پرسونا یک فرایند تکراری است. آنچه در نگاه اول به نظر می‌رسد، ممکن است به‌اندازه کافی کنترل‌شده نباشد!

اکنون وقت آن رسیده است تا نام و عنصر معرف برای این افراد ارائه شود. عنصر معرف شما ممکن است یک عکس، یک تصویر یا یک آیکون باشد. بخش مهم این است که این پرسوناها مجزا و ممتاز باشند. هدف این است که می‌خواهید همکاران خود، با اشاره به شخصیت نیلوفر، به تصویر نیلوفر و عنصر معرف آن فکر کنند. هنگامی‌که پرسونای خود را ایجاد کرده‌اید، می‌توانید از آن‌ها برای اعتمادسازی مشتریانتان استفاده کنید.

برای مثال، می‌توانیم بگوییم: “این یک ویژگی است که نیلوفر از آن استفاده می‌کند، اما ویژگی دیگر آن چیزی نیست که کامران در استفاده از این برنامه داشته باشد.”
درنهایت، پرسونا خود را با همکاران خود به اشتراک بگذارید. پوسترهای پرسونا خود را ایجاد کنید و آن‌ها را در سراسر دفتر خود آویزان کنید. هدف شما این است که یک درک مشترک از این‌که چه کسی برای شما کار می‌کند و چگونه می‌تواند بهتر خدمت کند، ایجاد کنید.

پرسونا می‌تواند بینش‌های واقعی شما را به مشتریان شما نشان دهد، که درنتیجه نشان می‌دهد شما در طراحی یک محصول یا خدمات چقدر خوب هستید. فقط به یاد داشته باشید که پرسوناها در طول زمان تغییر می‌کنند… آن‌ها را ایجاد کنید، از آن‌ها یاد بگیرید، آن‌ها را به اشتراک بگذارید، و فراموش نکنید که پس از مدتی مجدداً به سراغشان رفته و دوباره روند را آغاز کنید!

بازنشر