دسترسی‌ پذیری یا Accessibility در طراحی محصول دیجیتال تمرینی است برای بهبود تجربه‌های همه مردم، از جمله افرادی با ناتوانی دیداری، حرکتی، گفتاری، شنیداری و یا شناختی…
به عنوان یک طراح، یک توسعه‌دهنده یا به طور کلی یک فرد در حوزه دیجیتال، ما توانایی ساختن شبکه‌ای داریم که همگی بتوانیم به آن افتخار کنیم: یک وب‌سایت جامع که برای همه افراد ساخته شده و استفاده می‌شود.

همچنین، ساختن محصولی که دسترسی‌پذیری نداشته باشد بی‌احترامی است. لطفا بی‌احترامی نکنید!

دسترسی‌پذیری در رنگ‌ها بسیار مهم است. زیرا افرادی که دارای مشکلات بینایی هستند را قادر می‌سازد تا بتوانند تجربه مشابه با افرادی که چنین مشکلاتی ندارند، داشته باشند. در سال ۲۰۱۷، سازمانی سلامت جهانی اعلام کرد که حدود ۲۱۷ میلیون انسان در سراسر جهان به نوعی (از شدت کم تا خیلی شدید) دارای مشکلاتی در بینایی خود هستند. همین آمار به تنهایی کافی است تا در طراحی خود به دسترسی‌پذیری اهمیت بدهید.

اطمینان از دسترسی پذیری رنگ‌ها در محصول شما

بهترین زمان بررسی فرآیند دسترسی پذیری یک محصول در مراحل اولیه روند شکل‌گیری است. این کار باعث کاهش هزینه و زمانی میشود که بعد برای دسترس‌پذیر بودن محصولتان لازم است خرج کنید.

دسترسی‌پذیری رنگ نیازمند  کمی کار پیشرفته در هنگام انتخاب پالت رنگی محصولتان است. اما با حصول اطمینان از دسترس‌پذیر یودن رنگ‌های خود موجب سود زیادی برایتان میشود.

در اینجا به بیان چند نکته می‌پردازیم که به شما کمک کند محصولتان از نظر رنگ دسترس‌پذیر باشد.

از تضاد کافی استفاده کنید

برای رسیدن به حداقل استاندارد در (Web Content Accessibility Guidelines 2.0) لازم است نسبت کنتراست پس‌زمینه با متن ۴.۵ به ۱ باشد. بنابراین وقتی در حال طراحی المان‌هایی مانند دکمه‌ها، کارت‌ها یا عناصر پیمایش هستید، از نسبت کنتراست رنگ‌های خود مطمئن شوید.

ابزارهای زیادی برای کمک به شما در بررسی دسترسی‌پذیری رنگ‌‌های شما وجود دارد. دو تا از ابزارهای مفید Colorable و Colorsafe هستند. Colorable  دارای امکان بررسی ویژگی‌های رنگ‌ها و تنظیم این عناصر برای بررسی دسترسی‌پذیری رنگ‌ها انتخابی شما را در اختیارتان می‌گذارد.

به تنهایی به رنگ اتکا نکنید

شما باید اطمینان حاصل کنید که برای انتقال مطالب بسیار مهم فقط بر روی رنگ‌ها اتکا نکرده‌اید. بنابراین برای پیام‌هایی مثل خطا، موفقیت یا اخطار سیستم، از وجود آیکون یا پیامی که به روشنی گویای مفهوم باشند، اطمینان حاصل کنید.

همچنین هنگام نمایش گراف و چارت‌ها، با اضافه کردن زیرساخت یا استفاده از الگوها، اطمینان حاصل می‌شود که افراد کوررنگ هم به دور از دغدغه تاثیر رنگ به درک درستی از داده‌ها برسند. نرم‌افزار Trello در این زمینه کار جالبی کرده است و یک حالت نمایش برای افراد کوررنگ در نظر گرفته است.

[megadesc]بخوانید: بهترین‌ ابزارهای ساخت پالت‌ رنگی متریال دیزاین[/megadesc]

کنتراست نقطه توجه

نقاط توجه به مردم کمک می‌کند تا به کمک نشانگرهای بصری در اطراف المان‌ها سایت شما را با یک کیبورد پیمایش کنند. این نمایشگرها برای افرادی که دچار مشکلات بینایی هستند بسیار مفید است.

هر مرورگر یک رنگ مخصوص برای نقاط توجه خود دارد. ولی اگر شما تصمیم دارید چنین چیزی را در محصول خود تکرار کنید، بسیار حیاتی است که از کنتراست کافی رنگ بین این دو اطمینان حاصل کنید. این امر به افرادی که مشکلات بینایی یا مشکلات تشخیص رنگ دارند کمک می‌کند تا نقاط توجه خود را در سایت پیدا کنند.

سندسازی و عمومی کردن سیستم رنگ

در آخر، مهمترین زمینه در ساختن یک سیستم رنگی دسترس‌پذیر، تهیه اسناد مربوط به رنگ و قراردادن آن در اختیار افراد تیم است تا همه در ارتباط با استفاده صحیح از آن آگاه باشند. این مسئله علاوه بر کاهش پریشانی موجب می‌شود در فکر همه افراد تیم دسترسی‌ پذیری به امری قابل توجه تبدیل شود. برای کارایی بالا، بهتر است درصد خوانایی پذیری رنگ‌ها در یک پالت رنگی مشخص شود و در اختیار تیم قرار بگیرد. ابزارهای متفاوتی برای به اشتراک‌گذاری سیستم طراحی هست از جمله Invision Craft.

در نهایت، به خاطر داشته باشید در اینجا فقط نکاتی در ارتباط با دسترسی‌پذیری رنگ‌ها مطرح شد و برای دسترس پذیر کردن طراحی خود، در سایر جنبه‌های طراحی نیز حتما بیشتر تحقیق کنید و از راهنمای WCAG 2.1  نیز کمک بگیرید. امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و اگر منبعی برای دسترس پذیر ساختن محصول می‌شناسید، لطفا در زیر همین پست کامنت بگذارید تا دوستانتان نیز از آنها استفاده کرده و همگی با هم دنیایی بهتر با محصولات بهتری تولید کنیم!

بازنشر