اخیراً در حال بررسی یکی از کارهای موبایل اپ با یکی از همکاران طراحم بودم که از من پرسید چرا از منوی همبرگری برای Navigation برنامه استفاده نکردی؟
این سؤال باعث شد به فکر فرو بروم، چند لحظه مکث کردم و از خودم پرسیدم: “چرا این کار رو نکردم؟”، سؤال چالش‌برانگیزی بود. به‌طور خلاصه توضیح دادم که منوی همبرگری مجهز به Navigation Bar است اما کار کاربران را برای پیدا کردن آنچه دنبال آن هستند سخت می‌کند. محتوای این برنامه خاص که روی آن کارکرده‌ام، به‌اندازه‌ای پیچیده نبود که از منوی همبرگر استفاده کنم. پس‌ازاین مکالمه، نمی‌توانستم به آن فکر نکنم. آیا من اشتباه می‌کردم؟ طراحی که کار من را بررسی می‌کرد تجربه بیشتری نسبت به من داشت، اما به نظر من استفاده از منوی همبرگر کار اشتباهی بود…

در ادامه بررسی منوی همبرگری با ما همراه باشید.

منوی همبرگری
طراح: Colin J Baker

مزایا و معایب

منوی همبرگری بسیار عالی است، زیرا فضای زیادی را ذخیره می‌کند که باعث می‌شود یک طراحی ساده و تمیز داشته باشیم. از سوی دیگر، باعث می‌شود که کاربر برای حرکت بین بخش‌های مختلف برنامه بیشتر درگیر شود و تعامل با کاربر را افزایش می‌دهد. اگرچه یک منوی همبرگری می‌تواند یک طراحی بصری ساده را محیا کند، اما برنامه را به‌صورت ساختاری پیچیده می‌کند، زیرا اطلاعات را در پشت سه خط کوچکی قرار می‌دهد که هیچ اطلاعاتی را ارائه نمی‌دهند.
حین انجام هر پروژه، شما باید درک عمیقی از افرادی که برای آن‌ها طراحی می‌کنید(کاربرانتان) داشته باشید. آیا آن‌ها می‌فهمند که سه خط افقی به معنی منو است؟ آیا آن‌ها با منوی همبرگری ارتباط برقرار می‌کنند؟

منوی همبرگری یکی از المان‌هایی است که معمولاً طراحان زیاد راجع به آن سؤال نمی‌پرسند، و معمولاً بدون اطلاع خاصی از آن در کار خود استفاده می‌کنند. استفاده از هریک از اجزا و المان‌ها هنگامی‌ که طراح جنبه‌های تجربه برنامه و کاربرانش را در نظر نگرفته باشد، بسیار خطرناک است. به‌ویژه اگر این روند مربوط به Navigation اولیه برنامه باشد. بنابراین، کمی تحقیق کردیم تا ببینیم که شرکت‌های بزرگ دیگر چگونه از منوی همبرگر در برنامه‌های موبایل خود استفاده می‌کنند.

کمی شوک وارد کنیم: تعداد زیادی از طراحان، کاربرد منوی همبرگری را نمی‌دانند!

مثال‌های واقعی:

چه زمانی استفاده از منوی همبرگر خوب، و چه زمانی کارآمد نیست؟
اجازه بدهید نگاهی دقیق‌تر به چند راه‌حل متفاوت برای Navigation موبایل و مزایا و معایب هر طراحی داشته باشیم.

دکمه "اضافه کردن" در اپلیکیشن FitBit
عکس:FitBit

بررسی اپلیکیشن FitBit

FitBit مقدار زیادی اطلاعات پیچیده را می‌گیرد و با طراحی عالی آن را ساده و قابل‌درک می‌کند. بدون هیچ منوی همبرگری!
ملموس‌ترین المان این اپلیکیشن یک دکمه “اضافه کردن” یا همان + خودمان در پایین صفحه است که نشان می‌دهد چه نوع اطلاعاتی را کاربر می‌تواند اضافه کند. این مورد هیچ اطلاعات کلیدی را پنهان نمی‌کند! عملیات اصلی “اضافه کردن” بسیار واضح است و به‌راحتی از قسمت Navigation اصلی قابل‌دسترس است.


تصویر: Twitter App
اپلیکیشن توییتر

اپلیکیشن توییتر

توییتر دارای چندین ویژگی است، اما هر یک از آن‌ها تنها با یک Tap در دسترس است. حیرت‌آور است! حتی بخش لحظات که توییت‌های محبوب را بر اساس ویژگی طبقه‌بندی می‌کند، با استفاده از یک منوی پیمایش، که به‌طور مؤثر، قابلیت نمایش چندین دسته محتوا در یک جا را دارد، طراحی شده است. اگرچه من معتقد هستم که Navigation آن می‌تواند بهبود بیشتری پیدا کند، ساختار موجود و نمایش قسمت‌های مختلف اپلیکیشن بدون استفاده از منوی همبرگری و یا گزینه‌ی “بیشتر” تشکیل‌شده است.


بررسی منوی همبرگری اپلیکیشن اوبر
مقایسه Uber و Lyft

مقایسه Uber و Lyft

منوی همبرگر برای هر دو مورد (در Lyft به‌عنوان عکس پروفایل شخصی) در نویگیشن اصلی به‌کاررفته است. بااین‌حال، در هر دو سناریو کار می‌کند. زیرا هدف اصلی آن برنامه‌ریزی برای گردش در صفحه است که بلافاصله از صفحه اصلی قابل‌دسترسی است. هرگونه گزینه اضافی در پشت منو همبرگر جزء اقدامات ثانویه است، مانند تاریخچه گردش در صفحه و پرداخت.
بعید است که کاربر هر بار برنامه را باز می‌کند از این ویژگی‌ها استفاده کند.


منوی همبرگری اپلیکیشن آمازون
اپلیکیشن آمازون

اپلیکیشن آمازون

آمازون از منوی همبرگری استفاده می‌کند، اما بیایید واقع‌بین باشیم. آمازون استثنا است زیرا آمازون به معنای واقعی کلمه همه‌چیز را به فروش می‌رساند. در اینجا، منوی همبرگر یک انتخاب هوشمند برای ساده کردن رابط‌ کاربری است. آمازون یکی نمونه‌های عالی در پیاده‌سازی منوی همبرگری است. اپلیکیشن با استفاده از یک فرم جستجو کاملاً ساختاریافته است. فرم جستجو تایپ را برای کاربر سریع و آسان کرده و دقیقه همان چیزی است که آن‌ها می‌خواهند. و همان‌طور که تحقیقات نشان می‌دهد، کاربران بیشتر از آن چیزی که فکر کنید جستجو می‌کنند، مخصوصاً وقتی می‌خواهند خرید بروند!

نتیجه‌گیری

قبل استفاده از منوی همبرگری کمی فکر کنید. Navigation یک بخش حیاتی و شایسته توجه و تفکر دقیق است. Navigation پنهان اغلب برای کاربر مضر است، هرچند هر طرحی باید همیشه در قالب کلی اهداف برنامه و کاربران نهایی، موردتوجه قرار گیرد. خیلی مهم است که با تفکر از این منو استفاده کنید نه صرفاً به دلیل اینکه “این چیزی است که هرکسی انجام می‌دهد.” اگر چیزی طراحی کنید که نیاز کاربران است، شک نکنید شیفته شما خواهند شد. المان‌های بلااستفاده را فراموش کنید.

تاحالا شما در طراحی‌های خودتان از منوی همبرگری استفاده کرده‌اید؟ خوشحال می‌شویم از تجربیات شما استفاده کنیم.

بازنشر