اگر در هر زمینه‌ای از زندگی‌تان علاقه‌ای دارید، با الهام گرفتن از جهان اطراف می‌توانید در آن پیشرفت بیشتری داشته باشید. به‌عنوان یک آدم خلاق، باید به خاطر داشته باشید که این الهام‌ها را از کجا آورده‌اید، مثل علامت‌هایی که در مسیر رفتن به سرکارتان می‌بینید، دیدن درخت و جنگل و غیره.

هیچ‌وقت نمی‌توانید حدس بزنید چه زمانی این الهامات به سراغ شما می‌آیند. یکی دیگر از مطمئن‌ترین راه‌ها برای الهام گرفتن، به‌جز طبیعت، قطعا اینترنت است! در این مطلب قصد داریم بهترین منابع برای الهام‌گرفتن در طراحی رابط‌ کاربری و تجربه‌ کاربری را به شما عزیزان معرفی کنیم.

Estudio Santa Rita
تصویرسازی: Estudio Santa Rita

این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید از روش‌های الهام‌بخش و خلاقانه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. از طراحی تجربه‌کاربری گرفته تا طراحی بصری و حتی طراحی لوگو، میلیون‌ها نفر از مردم به‌طور باورنکردنی از طریق وب‌سایت‌ها، ابزارها و گالری‌ها برای ایده گرفتن استفاده می‌کنند و ما قصد داریم با به اشتراک‌گذاری بهترین‌های آن‌ها، شما را در یافتن ایده‌های طراحی یاری کنیم.

بهترین سایت‌های الهام‌بخش در زمینه UI/UX:

Awwwards

برای شروع، فهرستی از وب‌سایت‌هایی را که بهترین کارهای طراحان تجربه‌کاربری را در سرتاسر جهان گردآورده است، گردآوری کرده‌ایم. این‌ها وب‌سایت‌هایی هستند که باید هرچند روز یک‌بار به آن سر بزنید تا کارهای بی‌نظیر و جدید دنیا را در آن پیدا کنید.

SiteInspire: اینجا درواقع ویترینی است که هرروز وب‌سایت‌های جدید را معرفی می‌کند.

Web Design Inspiration: این وب‌سایت روی عناصری که در طراحی برای الهام گرفتن نیاز دارید تمرکز کرده است.

The Best Designs: این وب‌سایت یک لیست روزانه از وب‌سایت‌های منحصربه‌فرد را از هر گوشه‌ای از اینترنت معرفی می‌کند. نه‌تنها طرح‌ها، بلکه طراح‌ها را معرفی می‌کند و فضاهای کاری را نیز نمایش می‌دهد!

Niice: یک‌ منبع فوق‌العاده برای شروع طراحی یک پروژه جدید و بزرگ!

Behance: یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای طراحان بیهَنس است، یک منبع بزرگ و ارزشمند از طراحان تجربه‌کاربری در سراسر دنیا.

Dribbble: دریبل مانند بیهَنس یک شبکه اجتماعی + ابزار نمایش برای طراحان است. حتماً اسم آن را قبلاً شنیده‌اید. البته برای نمایش کارهایتان در دریبل باید از یکی از طراحان موجود دعوت‌نامه دریافت کنید.

Awwwards: این وب‌سایت به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد تا به بهترین وب‌سایت‌های روز (و هفته … و ماه … و سال) رأی دهند. این سایت دارای تعداد زیادی سایت با UX/UI شگفت‌انگیز است.

Panda: این وب‌سایت کمی متفاوت‌تر از بقیه وب‌سایت‌هایی است که معرفی کردیم. پاندا به شما اجازه می‌دهد تا موضوعات موردعلاقه خود را انتخاب کنید و لیستی از مجموعه‌های موردعلاقه خود تهیه کنید. اگر از پاندا درست استفاده کنید، ممکن است دیگر مجبور نشوید از وب‌سایت دیگری بازدید کنید!

Pintrest (به پیشنهاد جناب آقای شاهین حسین‌پور): شبکه پینترست می‌تواند در یافتن ایده‌های جدید طراحان را یاری کند. کافیست پروفایل خود را بسازید و ماجراجویی خود را در آن آغاز کنید!


بهترین ابزارهای آموزشی و خدمات UI/UX:

اگر در روزهای اولیه آشنایی با تجربه‌کاربری هستید، و در خواندن متون انگلیسی مشکلی ندارید، چند گزینه عالی برای کمک به یادگیری اصول اولیه طراحی تجربه کاربری خواهید داشت.

یک توصیه درگوشی: در ابتدای مسیر یادگیری تجربه‌کاربری سعی کنید مفاهیم پایه را کاملا اصولی و دقیق یادبگیرید. این نکته واقعا مهم است!

UX Beginner: یک منبع عالی برای کسانی که تازه به دنیای تجربه‌کاربری قدم گذاشته‌اند، آموزش، راهنمایی، و پروژه‌هایی برای مبتدیان برای یادگیری و افزایش مهارت‌ها.

52Weeks Of UX: یک پروژه فوق‌العاده‌ که ترفندهای تجربه‌کاربری را هر هفته و در طول یک سال آموزش می‌دهد.

UX Mastery: این وب‌سایت صدها مقاله ارزشمند و مفید ارائه می‌دهد. مهم‌تر از همه، همچنین یک جامعه در فضای Slack دارند که طراحان تجربه‌کاربری مشتاق می‌توانند دانسته‌ها، تجربیات و پروژه‌ها را جمع‌آوری و با دیگران به اشتراک بگذارند.

DailyUI: یک چالش جذاب مبتنی بر ایمیل است که با ثبت‌نام رایگان در آن، هر روز ایمیلی با یک موضوع خاص دریافت می‌کنید، سپس در 100روز پروژه‌های مختلفی را تمرین می‌کنید. این‌یک منبع عالی برای هرکسانی است که تلاش می‌کنند مهارت‌های تجربه‌کاربری خود را از طریق پروژه‌های ساده بهبود ببخشد. چند نمونه پروژه انجام شده را می‌توانید در این پروفایل دریبل ببینید. توصیه ما به شما این است که در این چالش شرکت کنید و از بازخوردهای طراحان دیگر استفاده کنید

HackDesign: یک منبع شگفت‌انگیز دیگر برای افرادی که می‌خواهند به بهترین طراح تجربه‌کاربری تبدیل شوند. شما به‌راحتی می‌توانید ابزارهای استفاده‌شده توسط طراحان تجربه‌کاربری را در سراسر جهان ببینید.

امیدواریم که از خواندن این مطلب استفاده لازم را برده باشید. راستی شما چه منابعی را برای الهام گرفتن و همچنین یادگیری تجربه‌کاربری می‌شناسید؟

بازنشر