رابط‌ کاربری (User Interface) و یا UI به قسمت دیداری یک وب‌سایت، اپلیکیشن و یا نرم‌افزار گفته می‌شود. به طور کلی هرچیزی که کاربر ما می‌بیند و با آن در ارتباط است، رابط‌ کاربری پروژه است.

طراحان رابط کاربری روی نحوه ارائه محصول تمرکز می‌کنند در حالی که طراحان تجربه کاربری روی مواردی چون: عملکرد، کاراریی، سهولت استفاده، رفتار مشتریان و … نظارت دارند و در حقیقت رابط کاربری بخشی از تجربه کاربری می‌باشد و این دو همپوشانی‌های بسیاری دارند. یک رابط کاربری دلپذیر و زیبا می‌تواند برای کاربران جذاب باشد.
یک مثال: وقتی که شما با یک اپلیکیشن حمل‌ونقل خودرو کار می‌کنید. دکمه‌ها، فرم‌ها، رنگ‌ها و … مختلفی می‌بینید. هرچیزی که برای شما قابل مشاهده است، رابط کاربری است. امیدوارم که متوجه موضوع شده باشید 🙂

انتخاب ‌المان‌های رابط کاربری

معمولا در طراحی رابط کاربری دست طراحان بسیار باز است، بسته به نوع پروژه، طراحان عناصر و المان‌های مختلفی را انتخاب می‌کنند. طراحی هر یک از این عناصر استانداردها و باید و نبایدهایی دارد که باید رعایت شوند.

کنترل ورودی‌ها: دکمه‌ها، فیلدهای متنی، چک باکس‌ها، دکمه‌های رادیویی، لیست کشویی، فهرست‌های جعبه‌ای، دسته‌بندی، فیلد تاریخ
اجزای BreadCrump :Navigationها، اسلایدرها، فیلدهای جستجو، لی‌اوت‌ها، برچسب‌ها، آیکون‌ها
اجزای اطلاعات: راهنمای ابزار، آیکون، نوار پیشرفت، اعلان‌ها، جعبه پیام، پنجره‌های مدال

گاهی اوقات عناصر چندگانه برای نمایش محتوا مناسب است. وقتی این اتفاق می‌افتد، مهم است که تعامل را در نظر بگیریم. به‌عنوان‌مثال، گاهی اوقات عناصری که می‌توانند فضای شما را ذخیره کنند، باعث می‌شوند تا بار ذهنی به کاربر وارد شود و آن‌ها را مجبور کند تا حدس بزنند چه چیزی ممکن است در داخل آن محدوده و یا عنصر باشد.

بهترین روش برای طراحی رابط کاربری

همه‌چیز ناشی از دانسته‌های کاربران شماست، ازجمله درک اهداف، مهارت‌ها، ترجیحات و گرایش‌ها آن‌ها. هنگامی‌که در مورد کاربر خود اطلاعات دارید، موقع طراحی رابط کاربری، از این موارد اطمینان حاصل کنید:

  1. رابط کاربری را ساده نگه‌دارید.
  2. بهترین رابط کاربری تقریباً برای کاربر نامرئی است.
  3. کاربران از عناصر غیرضروری اجتناب می‌کنند و در زبان آن‌ها برچسب‌ها و پیام‌ها خیلی روشن است.

ایجاد یکپارچگی و استفاده از عناصر معمولی رابط کاربری

استفاده از عناصر رایج در رابط کاربری، باعث می‌شود کاربران احساس راحتی کنند و بتوانند کارها را سریع‌تر انجام دهند. داشتن الگوی طراحی در سراسر سایت برای تسهیل کارایی بسیار مهم است.

هنگامی‌که کاربر یاد می‌گیرد چگونه با قسمتی کار کند، شما باید الگوی سایت را طوری طراحی کنید که بتواند از آن تجربه در بقیه کارها هم استفاده کند. طراحان حرفه‌ای برای هر پروژه یک استایل شیت خیلی عالی دارند که باعث می‌شود رنگ‌ها، سایه‌ها و المان‌های یکپارچه‌سازی شده‌تری داشته باشند.

در طرح‌بندی صفحه هدفمند باشید. روابط فضایی بین اجزای صفحه را در نظر بگیرید و صفحه را بر اساس اهمیت ساختاربندی کنید. قرار دادن دقیق موارد می‌تواند به توجه به مهم‌ترین بخش‌های اطلاعات و نیز به اسکن و قابلیت خواندن کمک کند.
با توجه به استراتژی خاص از رنگ‌ها و بافت رنگی استفاده کنید. شما می‌توانید توجه کاربر را بر اساس رنگ، نوع و کنتراست به سمت هدف خود هدایت کنید.

پیشنهاد دیزایناسور: بهترین‌ ابزارهای ساخت پالت‌ رنگی متریال دیزاین

برای ایجاد سلسله‌مراتب و وضوح از تایپوگرافی استفاده کنید. دقت کنید که چگونه از فونت استفاده می‌کنید. اندازه‌های مختلف، فونت‌ها و ترتیب متن برای کمک به افزایش قابلیت اسکن و قابلیت خوانایی کمک می‌کند.
اطمینان حاصل کنید که تعاملات با کاربر اتفاق می‌افتد. همیشه کاربران خود را از موقعیت مکانی، اقدامات، تغییرات در حالت و یا خطاها مطلع کنید. گاهی اوقات استفاده از عناصر مختلف برای برقراری ارتباط در مراحل بعدی می‌تواند باعث ناامیدی کاربر شما شود.
در مورد پیش‌فرض‌ها فکر کنید. با دقت در مورد اهداف و پیش‌بینی اهداف در سایت خود، می‌توانید پیش‌فرض‌هایی را ایجاد کنید که باعث کاهش بار بر روی کاربر می‌شود.

بازنشر