بالزامیک می‌تواند نرم‌افزاری بسیار کاربردی برای شما باشد، یا ممکن است اصلاً به دردتان نخورد! شاید از کسی شنیده‌اید که باید از آن استفاده کنید، اما واقعاً نمی‌دانید چرا! یا شاید قبلاً از یک ابزار دیگر استفاده می‌کردید اما به دنبال چیزی بیشتر (و یا کمتر!) از آن می‌گردید. در این پست بالزامیک را به شما معرفی کرده و با دیگر ابزارهای ساخت پروتوتایپ مقایسه می‌کنیم.

بالزامیک چه نوع ابزاری است؟

به طور کلی، بالزامیک، یک ابزار طراحی وایرفریم است که می‌تواند یک نمایش بصری غیررسمی از هر نوع رابط نرم‌افزاری (دسکتاپ، وب، تلفن همراه و غیره) ایجاد کند. این ابزار توسط افراد مختلف در صنایع نرم‌افزاری مانند مدیران، طراحان، توسعه‌دهندگان و کارآفرینان استفاده می‌شوند.

این ابزار برای ارتباط مفاهیم طراحی و تولید ایده‌ها در مراحل اولیه فرایند نرم‌افزار بهینه‌سازی شده است. بالزامیک عمدتاً دارای قابلیت‌های نمونه‌سازی ساده‌ است، اما نه بیشتر.
دسته‌های عمومی ابزار طراحی رابط کاربری در فهرست زیر نشان داده‌شده‌اند، ازجمله محصولات خاص برجسته شده در هر دسته.

ابزارهای نمودار عمومی (Visio,Keynote, OmniGraffle, Gliffy, Lucidchart)

ابزارهایی مانند Visio و OmniGraffle می‌توانند برای طیف گسترده‌ای از وظایف نمودار، ازجمله ایجاد وایرفریم‌ها (به‌ویژه با استفاده از کیت‌های شابلون رابط کاربری) استفاده شوند. همچنین می‌توان طرح‌های طبقه‌بندی شده، طراحی فرآیند و نمودار جریان و بسیاری از انواع دیگر نمودارها را با آن‌ها طراحی کرد. پاورپوینت و Keynote به‌وضوح برای ایجاد اسلایدها برای نمایش ارائه‌شده‌اند، اما می‌توان آن‌ها را با استفاده از ابزارهای طراحی داخلی خود به ابزار طراحی رابط کاربری تبدیل نمود.
بالزامیک نیز به این ابزارها شباهت دارد. زمانی که وقت زیادی برای یادگیری نداشته باشید، در آن اشکال پیش‌ساخته‌ای وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را بر روی یک صفحه بکشید، گرچه بالزامیک تنها شامل اشکال و کنترل برای رابط کاربر است.

این کار باعث می‌شود که طراحی رابط کاربری بسیار ساده‌تر شود. ما می‌دانیم که بسیاری از کسانی که طراح نیستند (به‌عنوان‌مثال افرادی که در بخش کسب‌وکار یا بازاریابی هستند) اغلب با ابزارهای نمودار دیجیتالی شروع می‌کنند، زیرا قبلاً آن‌ها را تجربه کرده‌اند و سپس به‌طور منظم شروع به ایجاد جعبه‌ابزار رابط کاربری می‌کنند.

سایر ابزارهای (Wireframing ,Moqups, Pidoco, WireframePro)

ابزارهای wireframing دیگری با ویژگی‌هایی شبیه به بالزامیک وجود دارد. مانند بالزامیک، بسیاری از آن‌ها مدت زمان استفاده محدود رایگان دارند، بنابراین آن‌ها را امتحان کنید. ابزار Wireframing معمولاً به شما اجازه می‌دهد که اجزای رابط کاربری را به یک بوم بکشید و بچرخانید تا طرح نرم‌افزار یا ایده وب‌سایتتان ایجاد شود. این‌ها ابزارهایی آسان و سریع برای افرادی هستند که پیش‌زمینه‌ای ندارند.

ابزارهای طراحی ویژوال عمومی(Photoshop, ILLustrator, Sketch)

ابزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و اسکچ را می‌توان برای طیف گسترده‌ای از وظایف گرافیکی، ازجمله دست‌کاری عکس، طراحی گرافیکی و لوگو و غیره استفاده کرد. برای وظایف طراحی رابط کاربری، تصاویر ایجادشده با استفاده از این ابزارها، اغلب در محصول نهایی استفاده می‌شود. خلاص شدن از شر زمان زیاد برای یادگیری و گرفتن مدرک بالا برای این کار، می‌تواند گران تمام شود. و چون اغلب تنها یک نفر در هر پروژه وجود دارد که ابزارها را می‌شناسد، موقع ایجاد تغییرات روند کاری کند می‌شود.

ابزارهای Hosted Viewers و تست (InVision, Marvel, Flinto)

یک دسته دیگر از ابزارها وجود دارد که بر بازخوانی و بازخورد گرفتن طراحی متمرکز است. یک ابزار محبوب در این دسته InVision است که به شما اجازه می‌دهد تا کادرهای فرعی یا مدل‌های ایجادشده با استفاده از ابزار دیگری (به‌عنوان فایل‌های تصویری) را آپلود کنید و “نقاط داغ” را برای اتصال آن‌ها به یکدیگر اضافه کنید. این ابزار برای نشان دادن مدل‌های روی صفحه‌نمایشتان به مشتریان یا آزمایش آن‌ها با مشتریان، مفید است.
بالزامیک را می‌توان برای آزمایش و ارائه کار خود استفاده کرد، اما ایده پشت آن این نیست که مانند یک تولید نهایی به آن نگاه کنید. این ابزار برای نشان دادن کاری که در حال پیشرفت است، مفاهیم، و یا wireframes در مرحله اولیه است. بسیاری از طراحان از بالزامیک شروع می‌کنند و پس‌ازآنکه در طراحی نهایی به توافق رسیدند، به سمت ابزار دیگری حرکت می‌کنند. ابزارهای مشاهده و تست به‌طور خاص از بالزامیک استفاده می‌کنند زیرا دیگر ابزارها آن‌قدری در رابط کاربری قوی نیستند.

ابزارهای نمونه‌سازی(Axure, UXPin, Proto.io)

ابزارهای نمونه‌سازی برای ایجاد تعاملات طرح‌های رابط کاربری واقعی و اغلب برای آزمایش قابلیت استفاده و یا ارائه به مشتری، بهینه‌شده‌اند. آن‌ها می‌توانند برای ایجاد یک نمونه اولیه که به نظر واقعی می‌رسد مورداستفاده قرار گیرند، هرچند که ممکن است کاملاً کاربردی باشند یا از هرکدام که ایجادشده، استفاده شوند.
وعده این ابزار این است که آن‌ها سریع‌تر از نوشتن کد عمل می‌کنند، اما می‌توانند یک تجربه غریزی و واقع بینانه ارائه دهند که کاربر یا مشتری محصول نهایی که ساخته می‌شود را احساس می‌کند.

در مقایسه با بالزامیک، این ابزار به‌طورکلی گران‌تر است و منحنی یادگیری تندتری دارد. ابزارهای نمونه‌سازی اجازه می‌دهند تا انواع مختلف تعاملات مانند navigation، انیمیشن‌ها و رفتارهای ضربه تند و سریع، اما این تعاملات زمان زیادی برای ایجاد و می‌تواند نیاز به تنظیم منطق پیچیده. علاوه بر این، نمونه اولیه برای تکرار سخت‌تر است.

سازندگان می‌توانند به یک طرح اولیه متصل شوند، اغلب داوران اغلب آن‌ها را “نهایی” می‌دانند و تغییرات کار فشرده است.
بالزامیک عمداً قابلیت‌های prototyping را محدود می‌کند، زیرا ما احساس می‌کنیم که تمرکز بر روی تعامل و جزئیات پایین در اوایل می‌تواند منحرف‌کننده باشد. بسیاری از طراحان رابطه کاربری از ابزارهای نمونه‌سازی استفاده می‌کنند، زیرا نیاز به تولید محصول قبل از ارائه محصول نهایی را دارند.

فریم ورک ها (Bootstrap, Foundation)

برای قسمت‌هایی که به زبان وب و زبان HTML، CSS و جاوا اسکریپت نوشته می‌شوند، با استفاده از یک چارچوب وب به شما امکان می‌دهد که یک رابط کاربری را ایجاد کنید که می‌تواند در محصول نهایی شما مورداستفاده قرار گیرد، زیرا بر اساس کد است. علاوه بر این، چارچوب (مانند بوت استرپ) به شما اجزای پیش‌ساخته شده را نشان می‌دهد که می‌توانید از آن برای پیش‌بینی نسخه نهایی برنامه وب خود استفاده کنید. این‌ها می‌توانند زمان زیادی را صرفه‌جویی کنند.
بالزامیک می‌تواند فریم‌های استاتیک، بدون کد تولید کند، بنابراین رابط کاربر نهایی باید در کد بازسازی شود. خطر کار با کد در این است که می‌تواند دیگران را از مشارکت کامل در طراحی حذف کند ، زیرا تنها ویراستاران کد می‌توانند تغییرات ایجاد کنند.

ویرایشگرهای کد ویژوال و IDE ها (Xcode, Framer.js)

اگر دوست دارید در محیط‌های توسعه ( IDEها، ماندد IntelliJ یا Eclips) کد بزنید، ممکن است از برخی از ابزارهای ویرایش مجدد مانند Framer لذت ببرید. آنها به شما امکان ارتباط با رویدادها را می‌دهند و با استفاده از کد تعاملات واقعی‌تری را ایجاد کنید. تنها اشکال کارشان این است که، مانند چارچوب‌های وب، زمان بیشتری را صرف می‌کنند، و بنابراین تغییرات شامل هزینه بیشتر است. اگر در فکر کد زدن هستید، ممکن است به بالزامیک نیاز نداشته باشید، با این حال بسیاری از مردم برای یافتن ایده اولیه بالزامیک را مناسب دیده‌اند.

بازنشر