برخی از ترندهای قدیمی در طول زمان ناپدید می‌شوند، این در حالی است که بعضی طراحان همچنان دوست دارند که از آن‌ها استفاده کنند. اما هیچ شکی وجود ندارد که در سال ۲۰۱۸ روند طراحی خیلی تغییر کرده است، بنابراین باید با آخرین پیشرفت‌ها در زمینه طراحی رابط کاربری، آشنا باشیم.

دنیای نوآوری رابط کاربری هرگز از حرکت باز نخواهد ایستاد و در حال تکامل است و چالش‌های بیشتری را برای طراحان ایجاد می‌کند. در این پست، ما چهار مورد از آخرین ترندهای طراحی رابط کاربری برای IOS و Android که در سال ۲۰۱۸ حسابی روی بورس است! را معرفی می‌کنیم.

⦁ قالب‌های رنگی و نمایش‌های بدون مرز

ما به محبوبیت طراحی رابط کاربری فلت Flat با رویکرد مینیمالیستی نسبت به عناصر و رنگ‌های نرم عادت کرده‌ایم.

با این حال، با توجه به پیش‌بینی‌های همه متخصصان، گرایش‌ جدید طراحی رابط کاربری بر روی صحنه ظاهر می‌شود و باقی می‌ماند، از جمله استفاده از رنگ‌ روشن با ته فام سبک. با این حال،فراموش کردن سبک فلت به طور کامل غیر ممکن است. برخی از طراحان، سبک فلت را با متریال ترکیب می‌کنند و گاهی طرح های فوق‌العاده‌ای خلق می‌کنند.

⦁ از محتوای استاتیک به سمت طراحی ویدئو

جامعه طراحی در حال حاضر آخرین ترند طراحی رابط کاربری را به خوبی می‌شناسد و پذیرفته است. همان‌طور که صاحب هر کسب‌وکاری می‌داند، یک لوگوی چشم‌نواز، هزاران حرف ناگفته در مورد نام خود را بیان می‌کند. هنوز هم این مورد یک ابزار قدرتمند است که توجه کاربران را جلب می‌کند.
با این حال، دنیای طراحی گرافیک هر سال به یک سطح دیگر تبدیل می‌شود و حالا ما در آستانه استقبال از قوی‌ترین نمایش جذابیت دیداری بعد از ۳بعدی هستیم. مزایای استفاده از ویدئو بسیار زیاد است، مهم‌ترین چیزی که مشتریان را در تمام زمینه‌های تجارت الکترونیک درگیر می‌کند، کلیپ‌های ویدئویی خلاق، غیر منتظره، با قدرت بصری زیاد نسبت به تصاویر استاتیک هستند. علاوه بر این، شما می‌توانید افکت‌های صوتی خوبی را به ویدئوهایتان اضافه کنید که تجربه کاربری را به شدت بهبود می‌بخشد.

از نظر سئو، قراردادن ویدئو در وب‌سایت، Time On Site را افزایش می‌دهد که از دید گوگل، یک امتیاز مثبت تلقی می‌شود

⦁ طراحی کارتی در وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها

از جمله سایر گرایش‌ها در طراحی رابط کاربری، طراحی کارتی Card Design است که نیامده شروع به تسخیر صحنه با قدرت طوفانی کرده‌است! بسیاری از ما از طریق فیس‌بوک و پینترست با طراحی کارتی آشنا هستیم. اما هنوز هم این قلمرو برای بسیاری از طراحان UI/UX ناشناخته است. به گفته گوگل، کارت‌ها مانند ورق‌ بازی می‌کنند و نقطه ورود را با دسته‌بندی دقیق‌تر نشان می‌دهند. آن‌ها ممکن است شامل عکس، متن یا لینک مربوط به یک موضوع خاص باشند. همچنین کارت‌های مختلف می‌توانند محتویات عناصر مختلفی را که اندازه یا موضوعات آن‌ها متفاوت است درون خود قرار دهند.

خلاقیت

ازنظر بصری، این کارت‌ها بسیار جذاب و سازمان‌دهی طراحی‌شده‌اند تا به‌منظور ارائه مجموعه‌های بزرگ اطلاعات در یک فضای کوچک، استفاده شوند. کاربران می‌توانند در یک ثانیه به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند و به‌سرعت تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند به بررسی آن ادامه دهند یا خیر. از این میزان قابلیت استفاده کارت‌ها باید تشکر کرد زیرا کارت‌ها برای همه سیستم‌عامل‌ها در انواع دستگاه‌های کوچک‌تر و دستگاه‌های دسکتاپ محبوب هستند و این یک مزیت بزرگ است.
بنابراین، واضح است که عملکرد این کارت‌ها در زمینه روند طراحی رابط کاربری تا آخر سال ۲۰۱۸ حاکم است. حتی غول‌هایی همچون گوگل نیز به نمایش نتایج جستجوی فردی به شکل کارت روی آورده‌اند. پیش‌بینی‌ها می‌گویند که در سال آینده کارت‌های بیشتر و بیشتری به‌ویژه برای نرم‌افزارهای گوشی‌های هوشمند وجود خواهد داشت.

در وب‌سایت های ایرانی، نمونه موفقی از طراحی کارتی می‌شناسید؟

 ⦁ طراحی صدا

این طراحی به صداهای زیبا و جذابیاشاره دارد که کاربران هنگام بازدید از یک وب سایت، بر روی ارسال نظر، یا انتخاب برخی از آن‌ها کلیک می‌کنند. در اینجا طراحی رابط کاربر، تجربه کاربر را بسیار دلچسب و لذت بخش می‌کند. سال ۲۰۱۸ نوید توسعه این روند را می‌دهد تا تجربه کاربری را به سطح تازه‌ای برساند. وب‌سایت‌هایی وجود دارند که مخصوص افراد نابینا طراحی شده اند و با پیمایش روی قسمت‌های مختلف صداگذاری‌های قابل قبولی انجام شده که باعث تجربه‌ای لذت‌بخش و مفید برای این دسته از افراد هستند.

کلام آخر
همان‌طور که می‌دانید، سبک‌های مختلف می‌آیند و می‌روند. متخصصان و طراحان حرفه‌ای هستند که تصمیم می‌گیرند از ترندها و سبک‌های جدید پیروی کنند یا نه. تمامی این انتخاب‌ها به کاربران و مخاطبین هدف شما بستگی دارد و اینکه آیا آن‌ها آمادگی پذیرش این سبک جدید را خواهند داشت یا خیر. استفاده و تقلید کورکورانه از ترندهای جدید طراحی بدون درنظر گرفتن موقعیت آن‌ها باعث لطمه جدی به پروژه می‌شود.

بازنشر