حوزه تجربه کاربری بسیار پویا و فعال است. اما جدای این مسئله، بعضی ترندها برای مدت طولانی‌تری نسبت به سایرین ماندگار شدند. این موارد نیازمند توجه و مطالعه بیشتری هستند، مخصوصا وقتی متوجه میشوی جهت‌های تازه‌ای در طراحی و بهبودهایی در توانایی آن‌ها پدیدار شده است. خب، حالا بیایید ترندهای تجربه کاربری در سال 2019 رو از نگاه افراد حرفه‌ای بررسی کنیم…

 افراد حرفه‌ای در ارتباط با ترندهای محبوب چه می‌گویند؟

کریستوف ملت (Christoph Mallet) باور دارد که طراحی UX توسط آن‌هایی اداره می‌شود که بتوانند زندگی مردم را راحت‌تر کنند. با توجه به نظر افراد حرفه‌ای این حوزه، هرچیزی که هدفش ارتقا سطح رضایت باشد، مد تازه خواهد بود.

لارا هنلون (Lara Henlon) میگوید: با توجه به اطلاعات موجود، اکنون بیشترین تمرکز بر روی طراحی است.

دومین ترندی که متخصصان از آن نام می‌برند، کارهای همراه با رابط صدا است. این ایده از سوی نیک بابیچ (Nick Babich) مطرح شده است.

جو پندلبوری (Joe Pendlbury) بر روی تغییر ساختارهای رابط کاربری تمرکز کرده و اعتقاد دارد در سال آینده لازم است بر روی بهبود عملکرد و افزایش توانایی پیمایش‌ها توجه ویژه‌ای شود.

آنیل کومار کریشناچتی (Anil Kumar Krishnachetti) معتقد است درک اهمیت طراحی به عنوان پله‌ نخست توسعه‌ یک محصول بسیار قوی‌تر خواهد شد.
به نظر او، در تمام طول فعالیت در حوزه تولید یک محصول، زمان بیشتری در اختیار مرحله طراحی قرار خواهد گرفت و علاوه بر طراحان، برنامه‌نویسان نیز در آن نقشی ایفا خواهند کرد. بنابر این افراد حرفه‌ای راحت‌تر و بیشتر با هم مراوده خواهند داشت.

بنا به نظر متخصصان، در حال حاضر پیشنهادهای بهبودبخش، به دلیل وجود مرحله پروتوتایپ، راحت‌تر مطرح می‌شوند. این راهکار منجر به رضایت بیشتر یک تیم حرفه‌ای از دیدن نتایج کار می‌شود. پروسه اصلاح کار، ارتقا یافته و تعداد نیاز به بازبینی کاهش می‌یابد. پل ارتباطی بین طراحان و توسعه‌دهندگان در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ انگیزه‌ای برای تیم می‌شود تا ارتباطات واضح‌تر شوند.

جیسون جرارد کلب (Jason Gerard Clab) کاملا در ابراز نظر خود طبقه‌بندی شده عمل می‌کند. وی با توجه به شرکت اپل می‌گوید: در گذشته یک طراحی بد زیاد درک نمی‌شد، زیرا با «قوانین ناگفته‌» اپل ساخته شده بود. چنین طراحی‌ای، بسیار مرسوم بود. اما در آینده نزدیک، متخصصان محصولات را با نام شخصی خود عرضه می‌کنند. با بررسی طراحی مرسوم اپل، جیسون اشاره به زمانی داشت که مدیریت یک کمپانی تنها با عناوین شغل‌ها در ارتباط بود. وی همچنین افزود در هنگام مدیریت کمپانی توسط تیم کوک شرایط حتی بدتر شد.

او بر این باور است که در حال حاضر اپل بیشتر بر پایه وفاداری مشتری‌هایش و شهرتش بر پاست. اما اگر تسهیلات و کیفیت محصولات تغییری نکند، اپل در یک نقطه بازنده خواهد شد. این متخصص توجه ویژه‌ای به این برند داشته و دلیل آن را بر این اساس می‌داند که به زودی بسیاری از الگوهای طراحی «افشا» خواهند شد. و اپل از دسته «قوانین ناگفته» به مثالی مستقیم از «چگونه کاری که لازم نیست را انجام دهیم»، تبدیل می‌شود.
از سویی دیگر، این نکات می‌تواند به شرکت‌های بزرگ کمک کند تا ارزش‌های خود را بازبینی کرده و به طور به عمیق به اهمیت طراحی نامناسب بپردازند.

چه ترندهای مطرح خواهند شد؟

پس از بررسی نظرات متخصصان، ترندهای رایج باید از جانب دیدگاه تجربه کاربری، طراحی سایت و اپلیکیشن مطرح شوند. لیستی از این ترندها به صورت زیر خواهند بود:

 ۱-  حرکت از طراحی تخت(Flat Design) به سمت سیستم متریال(Material Design):

تجربه کاربری، که الهه سرزمین گوگل است، چندین سال است که در حال ارتقا موقعیت خود است. پشرفت این الگو از طراحی به حدی است که شاید در سال‌های نزدیک موفق شود به طور کامل طراحی Flat که در طراحی اپلیکیشن موبایل‌ها به کار می‌رود را کنار بزند.

ممکن است برای بسیاری از کاربران که مسائل تجربه کاربری برایشان در اولویت نیست این تغییرات چشمگیر نباشد. علی‌الخصوص اگر این حقیقت را در نظر داشته باشیم که طراحی فلت و متریال وجه اشتراکاتی نیز دارند که از میان آن‌ها می‌توان:

 • ساختارمداری
 • مینیمالیسم
 • رنگ‌های جذاب

را نام برد.

با این حال طراحی متریال بعضی از ویژگی‌های خودش را نیز دارد:

 • چند رسانه‌ای بودن: در فرآیند ساخت، همانند مرتبط سازی المان‌ها،قوانین و تکنیک‌های استفاده شده به قوانین طراحی قابل پرینت مرتبط است.
 • سه بعدی بودن: ساختار و سایه‌ها به طراحی عمق می‌دهند
 • تعاملی بودن: استفاده از انیمیشن‌ها بیشتر از گذشته خواهد شد
 • سازگاری: یک استایل از طراحی بر روی ابزارهای مختلف، درک بصری آن را آسان‌تر خواهد کرد، بنابراین، موجب افزایش User-Friendly بودن یک محصول می‌شود.

این ویژگی‌های خاص طراحی متریال، به تدریج رواج یافته و قدرت سرزمین طراحی را به دست خواهند گرفت.

۲- تعامل رابط‌ها

نتیجه تحقیقات بر روی رفتار کاربران نظم جالبی نشان می‌دهد. متخصصان به شوخی می‌گویند: «کاربران مانند گربه‌ها هستند»: آن‌ها فقط به چیزهایی که در حال حرکت هستند علاقه نشان می‌دهند. به همین علت طراحی‌ها پویاتر می‌شوند. دکمه‌ها و فضاها می‌توانند باعث تغییر زمینه، سوسو زدن، چرخش، و باز شدن Pop Up از ناکجا شوند!

به عنوان قانون، اطلاعاتی که در چنین فضای پویایی ارائه می‌شود، یکی از موارد زیر را مورد توجه قرار می‌دهد:

 • کاربر درباره کاری که انجام می‌دهد آگاهی دریافت می‌کند.
 • اطلاعاتی در ارتباط با میزان کامل شدن فرآیندی که در حال انجام آن است دریافت می‌کند (هنوز کامل نشده است یا پیش ازین کامل شده است)
 • به کاربر آموزش داده می‌شود که قدم بعدی برای کامل کردن این یا آن تسک چیست.

چنین طراحی متحرکی می‌تواند برای جهت دادن کاربر به سوی انجام عمل خاصی، معنادار و عمیق باشد.

اما راه دیگری نیز وجود دارد. گاهی این عناصر صرفا برای جذاب کردن محیط به کار می‌روند تا فضا را لذت‌بخش کنند. به هرحال در حالت دوم، اهداف کاربردی‌ای نیز وجود دارد: «نگذاریم کاربر خسته شود!». طراحی پویا همچنین باعث تمرکز بیشتر کاربر نیز می‌شود.

۳- توجه بیشتر به محتوا

این مسئه را نمی‌توان ترند جدید نامید، محتوا چند سالی هست که مورد توجه قرار گرفته است. با این حال این مقوله نیز در جایگاه خودش دستخوش تغییراتی شده است و قدرتمندتر عمل می‌کند.

در طراحی تجربه کاربری مدرن، نه تنها خود محتوا اهمیت دارد، بلکه محلی که در جهت‌یابی محصول اشغال می‌کند نیز حائز اهمیت است. متخصصان بیشتری بر روی آن‌چه حائز اهمیت است توافق دارند. این قلمروها به شکل‌های مختلف بیان می‌شود، مانند:

 • رابط‌ها به سمت داستان‌گوهای دیجیتال ساختارمند می‌شوند. در این قالب، طراحی نقش مهمی در بیان داستان به کاربر ایفا می‌کند.
 • مکان «نخستین محتوا» شناخته شده است. این بدین معناست که تحت پیام و ساختار محتوا است که طراحی شکل گسترش می‌یابد. بسیار مهم است که قطعات طراحی با محتوا و ساختار متنی در هارمونی باشند.

علاوه بر ترندهای مطرح شده، ارزش کار زمانی بالا خواهد بود که متن به طور شفاف، واضح و قابل رویت باشد. آنذها با عناوین بزرگ متمایز می‌شوند. برای ارسال آن‌ها از تضاد استفاده می‌شود(با استراتژی استفاده صحیح از فضای خالی)

این ترندها (نه فقط برای ادای احترام به مد) یک پس زمینه علمی مهم دارند. طراحان متوجه پویایی دنیای مدرن هستند و میزان عظیم کمبود وقتی که انسان در آن حس میکند را درک می‌کنند. برای مطالعه در حین جابه‌جایی، متن باید با این مقوله تا حد ممکن سازگار شود.

۴- ویدئوهای بیشتر

استفاده از ویدئو در همه جا کار خلاقانه‌ای نیست. همانند برخی ترندهای مطرح شده، این مورد نیز با مطالعه رفتارهای کاربران تعدیل شده است.

از سال ۲۰۰۰، میانگین طول مدت تمرکز با توجه کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر دیگر حتی ۱۲ ثانیه هم نیست، بلکه به ۸ ثانیه تقلیل یافته!

با توجه به این موضوع، فیلم‌های ویدئویی به جایگاه «ابزار پایه‌ای برای انتقال اطلاعات» رسیده است. ارتباط کیفی کلیپ‌ها باعث می‌شود تمرکز شما حفظ شود و به همین علت برای انتقال پیام اصلی افراد سازنده آن مناسب است.

به هرحال بسیار مهم است که در این کار نیز افراط صورت نگیرد! در غیر این صورت ریسک این وجود دارد که دقیقا نتیجه‌ای عکس آن اتفاق بیفتد. جمله معروف «اختصار خواهر استعداد است» در اینجا مرتبط به نظر می‌رسد!

یک کلیپ مختصر می‌تواند با موفقیت جای بلوک متنی «درباره ما» را بگیرد.

۵- ساده کردن پیمایش

شتاب سرعت زندگی موجب تغییراتی در جهت‌یاب‌ها شده است. در حال حاضر همه چیز باید تا جایی که امکان دارد شفاف و روشن باشد.

یک جریان کاربری ایده‌آل، پیاده سازی اصل خطی است، چنان که کاربران بر روی زنجیره الگوریتم مشخصی عمل کنند و بنابراین در زمان خود صرفه‌جویی نمایند.

رابط‌های مدرن باید چنان شفاف باشند که با یک تعامل کوچک، موجب حل مشکل کاربر شود.

نشانه‌های انیمیشن‌های ساده‌سازی شده عبارتند از:

 • طراحی مینیمال
 • عدم وجود المان‌های غیر ضروری
 • قابلیت‌های انیمیشن
 • نشانگرهاییی که طراحی می‌شوند تا کاربر را در مراحل مختلف متمرکز کنند.
 • طراحی موفق متون، شفاف‌سازی و خوانایی بخشی بیشتر به اطلاعاتی که کاربر نیاز دارد.

منوهای برگری، که لیستی از انتخاب‌ها را نمایش می‌دهد، در گذشته باقی می‌مانند. در حال حاضر ساختارهای این چنینی موجب پیچیدگی ادراک کاربر می‌شود، در حالی‌که طراحی تجربه کاربری هدفش را بر روی حداکثر ساده‌سازی گذاشته است.

برای جمع‌بندی…

برای جمع‌بندی درباره ترندهای طراحی تجربه کاربری در سال جاری، دلیلی برای بیان نقاط عطف آن نیست. این صنعت با ویژگی‌های خود به آرامی و به صورت ممتد در حال گسترش است. و این امر برای شرکت‌های مدرن اتفاقی مثبت است تا منفی.

هرچند که سورپرایز کردن کاربر کاری سخت است، می‌توانید یک راهکار مناسب را با مطالعه کاربر خود و بدون تقلید از نمونه‌های موجود، گسترش دهید.

ترندهای طراحی در سال ۲۰۱۸ و در پی آن ۲۰۱۹، بیشتر قابل درک، مشخص و شفاف خواهند بود. و حتی اگر پیش‌بینی جیسون جرارد کلب درباره افشای الگوهای طراحی معمول اتفاق بیفتد، همچنان دلایل کافی برای تغییرات خیلی سریع نداریم. بنابراین، کمپانی‌ها زمان کافی برای تغییرات تعدیل شده و بدون عجله دارند.

بازنشر