سال ۲۰۱۸، سال ظهور تکنولوژی‌های جدید در تجربه کاربری است. درگذشته محصول خود را می‌ساختید و مجبور بودید بدون صرف هزینه در تجربه کاربری آن را رشد دهید. امروزه نادیده گرفتن تجربه کاربری یک اشتباه بزرگ است. در این پست ترندهای تجربه کاربری در سال 2018 که باید بخشی از استراتژی شما در سال ۲۰۱۸ باشند معرفی می‌کنیم.

 1. مینیمالیسم و جادوی فضاهای منفی

  IphoneX

هر چیزی که حواس کاربر را پرت می‌کند حذف کنید، در سال ۲۰۱۸ تمرکز روی از بین بردن هرگونه انحراف و موانعی است که کاربران را از تکمیل کاری که می‌خواستند انجام دهند، بازمی‌دارند. هر صفحه می‌تواند با تمرکز بر روی یک کار طراحی شود و روندهایی مانند مینیمالیسم و فضای منفی، مسیر سفر کاربر را به سمت تکمیل هدف ساده می‌کند.

 • با روند مینیمالیستی، هیچ‌چیز بدون هدف در طراحی شما قرار نخواهد گرفت. ازاین‌رو، هم در موبایل و هم در دسکتاپ، سایت‌ها خیلی راحت‌تر بالا می‌آیند.
 • بااین‌حال، مینیمالیسم به معنی طراحی‌های خسته‌کننده نیست. این روند با رنگ‌های متناسب، تصاویر سفارشی، و تایپوگرافی های جسورانه، تجربه چشم‌نوازی ارائه می‌دهد.
 • فضای سفید یا فضای منفی هوشمندانه برای جلب‌توجه محتوا استفاده می‌شود، این روند مسیری را برای هدایت کاربر به سمت محتوا ایجاد می‌کند.
 • فضای منفی برای کاربردپذیری و دسترس‌پذیری ضروری است، که منجر به افزایش تعامل و تبدیل می‌شود.
 1. موبایل همیشه و همه‌جا، نسبت به همه‌چیز اولویت داردAirBNB

موبایل فقط یک وسیله سرگرمی نیست، افراد از گوشی‌های هوشمند خود برای دسترسی به همه‌چیز از خرید گرفته تا کسب‌وکارشان استفاده می‌کنند. در سال ۲۰۱۸، عناصر تلفن همراه را که به‌شدت تحت تأثیر طراحی دسکتاپ قرارگرفته، مشاهده می‌کنید.

 • تأثیر منوی همبرگری در سال ۲۰۱۸ کمی کاهش‌یافته، اما سایر عناصر طراحی مانند منوی چسبی Navigation، طرح کارت و تایپوگرافی بزرگ بر روی دسکتاپ‌ها، برجسته خواهد شد.
 • تمرکز بر روی طراحی تجربه‌های مبتنی بر آگنوستیک (ندانم گرایی) بالا رفته است، که این شامل انعطاف‌پذیری برای فهرست محصولات در برنامه و پرداخت در وب‌سایت می‌شود.
 • این تجربه در همه‌جا اصطکاکی خواهد بود، باید اطمینان حاصل شود که کاربر نام تجاری را به خاطر می‌سپارد نه اینکه فقط تکنولوژی یا دستگاه مورداستفاده برای انجام این کار را به یاد آورد.
 1. زمان آن رسیده که به Siri سلامی کنید و همچنین Google بله بدهید!

Siri

فرم‌ها، مخاطبین ایمیل، شماره تلفن، و یا مکان‌هایی که در نقشه و فیس بوک انتخاب کردید، برای برقراری ارتباط کافی نیست. این روند در سال ۲۰۱۸ به سمت ارتباطات از طریق رابط‌های مکالمه هوشمند می‌رود. ربات‌ها در بسیاری از رابط‌ها ظاهر می‌شوند و همچنان برای ایجاد تعاملات ساده مورداستفاده قرار می‌گیرند.

از کلیک‌ها و تپ‌ها، تجربه به سمت رابط صوتی کاربر می‌رود. چندین چیز وجود دارد که امروزه کاربران را منحرف می‌کند و VUI در حفظ قسمت‌های بصری نقش مهمی ایفا می‌کند. تحولات اخیر در پردازش زبان و یادگیری ماشین اطمینان حاصل کرده است که VUI و chatbots می‌توانند مکالمات پیچیده را درک کنند و پیش از پاسخ شما آن را پیش‌بینی کنند.

 1. انیمیشن‌ها دوباره به شیوه‌ای متفاوت بازگشتند

در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر به‌صورت روزانه از GIFها ایتفاده کرده‌‍اند. در سال ۲۰۱۸ هم همچنان طرفدار دارد. آن‌ها با ایجاد تصاویر پویا و انتقال مفاهیم کوتاه، ارزش زیادی را ایجاد کرده‌اند.

 • سینماگرافی (تصویری ثابت است که تنها یک قسمت کوچک از آن حرکت می‌کند) به‌عنوان یک گزینه محبوب برای جلب‌توجه کاربر به کار می‌رود. عناصر برنامه‌ریزی‌شده برای چرخش و یا رقص زمانی که تعامل برای تقویت تعامل است. این عناصر تقویت تعامل به کار می‌رود.
 • انیمیشن‌هایی که به‌صورت لمسی حرکت می‌کنند، اگر به‌خوبی درک و پیاده‌سازی شوند، می‌توانند به وب‌سایت شما مراجعه‌کنندگان بیشتری اضافه کنند.
 • همچنین می‌توان از لوگوهای متحرک استفاده کرد که خیلی بیشتر نظر کاربران را جلب می‌کند.
 • طراحان باید اطمینان حاصل کنند که هر عنصری مفهوم و هدف خاصی داشته باشد.
 1. شخصی‌سازی دقیق‌تر

شخصی‌سازی در حال حاضر یک‌روند محبوب است، اما اکنون زمان راه‌اندازی برخی از شخصی‌سازی دقیق‌تر است. با اجازه کاربران می‌توان پالت رنگ وب‌سایت را سفارشی‌سازی و طبق سلیقه آن‌ها تنظیم کرد.

 • به‌جای پیروی از آخرین روند، تحقیقات روی کاربر برای شناسایی حساسیت رنگ و تایپوگرافی طبق سلیقه آن‌ها انجام خواهد شد.
 • رابط‌های بیشتری را خواهیم دید که با نیازهای کاربر سازگاری بیشتری دارند و تجربه‌های متفاوتی را به آن‌ها ارائه می‌دهند.
 • رابط‌های صوتی که صدای کاربر خود را به یاد می‌آورند و تجربه را برای مطابقت با کاربر خاص خود تغییر می‌دهند.
 • طراحی که پاسخگوی سن است نیز برجسته شده است. ازاین‌رو، رابط کاربری با رنگ‌های پر جنب‌وجوش و تایپوگرافی شیک برای نوجوانان و فونت‌های بزرگ و رنگ‌های معقول برای سالمندان در نظر گرفته‌شده است.
 • شناسایی اثرانگشت و چهره نیز ساده‌تر شده است و برندهای بیشتری از آن استفاده می‌کنند.
 1. زیر بار بودن و یا تجربه‌های مداوم

نیاز به فشرده‌کردن همه‌چیز در بالای صفحه، اهمیت زیادی را به دلیل محبوبیت پیمایش نامحدود فیس بوک/توییتر القا می‌کند. پیمایش در دسکتاپ نیز محبوب است، بااین‌حال، روند جدید این است که در هر پیمایش چیزی جدید به کاربر ارائه شود. این اطلاعات اولویت‌بندی شده و به‌طوری‌که نیازهای کاربر در هر پیمایش موردتوجه قرار می‌گیرند.

نویگیشن نیز محتوا محور خواهد بود بنابراین هیچ‌چیز قابل خواندنی کاربر را منحرف نمی‌کند. محتوا، معماری اطلاعات، همه‌چیز برای پیش‌بینی نیاز کاربر و فراهم آوردن مناسب‌ترین اطلاعات و ویژگی‌های کاربر در هر مرحله از پیمایش، با افزایش روابط و اعتماد کاربران کار خواهد کرد.

 1. نسل جدید دریافت بازخورد

new-feedback

لیست ۲۰۱۷ شامل روش‌های جدید بازخورد گرفتن برای پیدا کردن نوع احساسات کاربر و پاسخ‌های پوستی گالوانیک برای اندازه‌گیری شدت احساسات خاص است. اما ۲۰۱۸ تکامل این تکنیک‌های بازخوانی را مشاهده کرده و همچنین بازخورد می‌تواند برای ایجاد احساس دلخواه در فرد مورداستفاده قرار گیرد و یا تجربه‌اش را افزایش دهد.

شنیدن یا خواندن یک کلمه می‌تواند یک احساس مرتبط مانند طعم و مزه در یک شخص ایجاد کند. به‌عنوان‌مثال، یک تصویر از کاپوچینو می‌تواند عطر قهوه تازه و یا طعم خود را در دهان به ارمغان بیاورد. طراحان UX در حال برنامه‌ریزی برای بازبینی بازخوردهای هماهنگی در تجربه کاربر خود هستند، اما پیش‌ازاین که این تکنولوژی را در عمل ببینیم، زمان لازم است.

این مطلب را احتمالا بپسندید: ترندهای طراحی تجربه کاربری در سال 2019

بازنشر