یکی از چالش‌های همیشگی طراحان تجربه کاربری، نیاز به پیشرفت دائمی است. حتی یک طراح هم وجود ندارد که فکر کند دیگر نمی‌تواند رشد بیشتری داشته باشد. یک راهکار ساده به نام “عادت” می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

ما، آن چیزی هستیم که دائما انجام می‌دهیم. پس، بهترین بودن یک عمل نیست، بلکه یک عادت است.

 

در این مقاله، ۱۵ عادتی که به شما به عنوان یک طراح کمک خواهد کرد را به اشتراک میگذاریم.

 1. برای خود اهداف طراحی مشخص کنید!

طراحی آموختنی است. تمرین و یادگیری توسط خودتان تنها راهکاری است که به پیشرفت شما به عنوان یک طراح کمک می‌کند. البته ضروری است که این کار همراه با هدف‌گذاری باشد تا موثر واقع شود.

 • اهدافتان را اولویت‌بندی کنید. فرصت‌ها و انتخاب‌های بی‌نهایتی وجود دارد. باید یک دورنمای مشخص از آنچه می‌خواهید به آن برسید همراه با یک برنامه عملی برای خود در نظر بگیرید.
 • اهداف چالش برانگیز انتخاب کنید. ایجاد چالش برای خود به شما کمک می‌کند تا در پروژه‌ها با زمان محدود عملکرد بهتری داشته باشید.

راهنما: یک راهکار ساده‌‌ی چهار مرحله‌ای برای دستیابی به اهداف:

 1. هدف قابل دسترسی انتخاب کنید.
 2. برای هر هدف ددلاین تعیین کنید
 3. در تقویم خود یک یاداور برای تاریخ ددلاین بگذارید
 4. وقتی به هدفتان رسیدید به خودتان جایزه دهید!

 

 1.  گوش دادن فعال را تمرین کنید

یادگیری برای یک طراح موفق ضروریست. یکی از بهترین راه‌های یادگیری گوش دادن است. شنیدن را می‌توان به 2 دسته اصلی طبقه بندی کرد:  فعال و غیرفعال.

 • شنیدن فعال تکنیکی است که به تمرکز کامل، درک و پاسخ‌گویی شنونده و همچنین یادآوری آنچه شنیده شده ، نیاز دارد. شنیدن فعال عنصر کلیدی در ایجاد ارتباط است.
 • شنیدن غیرفعال زمانی اتفاق می‌افتد که شنونده انگیزه کمی برای دقت به صحبت‌ها داشته باشد. شنونده ممکن است فقط برای نمایش ادب تظاهر به شنیدن صحبت‌های گوینده کند.

در ادامه چند نکته ساده که به شما کمک می‌کند شنونده فعال بهتری باشید را بررسی می‌کنیم:

 1. اجازه بدهید گوینده صحبت کند، زمان بیشتری را به شنیدن به جای صحبت کردن اختصاص دهید.
 2. سوال را با سوال جواب ندهید.
 3. مکالمه را قطع نکنید.
 4. جملات دیگران را تکمیل نکنید.
 5. مکالمه را بر اساس حرف گوینده پیش ببرید نه بر اساس آنچه برای شما هیجان‌انگیزتر است.
 6. پاسخ را پس از اتمام صحبت گوینده بیان کنید، نه در حین صحبت.

 

داستان سرایی

 1. توانایی داستان‌گویی خود را بالا ببرید

ارتباط مهمترین بخش فرایند طراحی است. زمانی که شما بر روی محصولی کار می‌کنید به برقراری ارتباط در رابطه با تصمیمات طراحی خود دارید.

-چیزی که یک طراح را موفق می‌کند توانایی ساختن محصول تنها با ظاهر زیبا نیست، بلکه توانایی برقراری ارتباط به صورت موثر است.

یکی از بهترین راه‌های انتقال افکار شما استفاده از داستان است. بهترین دیزاین‌ها از پروژه‌هایی حاصل می‌شوند که اعضای تیم به خوبی داستان پشت آن محصول را درک کرده باشند. به همین دلیل است که بیان داستان یک توانایی مهم برای طراح تجربه کاربری به شمار می‌آید. با بیان یک داستان شما شانس بیشتری برای درگیرکردن مخاطب خود دارید.

نکاتی برای کمک به داستان‌سرایی بهتر:

 1. خودتان را در داستان برند درگیر کنید. وقتی نکات زیادی در رابطه با موضوع طراحی خود نمی‌دانید، بسیاری از ایده‌ها و فرصت‌ها را از دست می‌دهید. این گپ را پیش از شروع ساخت هر چیزی با یادگیری بیشتر پر کنید!
 2. یکStory Board بسازید. Story Board تصاویری است که نمایان‌گر بخش‌های اصلی داستان شما هستند. یک ابزار قدرتمند که طراح می‌تواند ایده‌های خود را با آن به نمایش بگذارد.

 

 1. استفاده از اصطلاحات تخصصی را کنار بگذارید

نحوه صحبت شما با بقیه بسیار حساس است. وقتی شما از اصطلاحات تخصصی در مکالمه روزمره استفاده می‌کنید، عادت بدی را شکل می‌دهید. این‌که دیگران متوجه کلام شما نشوند باعث ایجاد گنگی و سوتفاهم می‌شود. و این عادت میتواند تاثیر منفی بر روی ارتباطات هر دو طرفین تیم شما و کاربران شما شود.

 • مشکلات ارتباطی با سایر اعضای تیم: بسیاری از مردم از اصطلاحات تخصصی که توسط طراحان UX استفاده می‌شود، استفاده نمی‌کنند. انها با اصطلاحات Heuristic یا Cognitive Load آشنا نیستند. به همین دلیل اگر با فردی که با UX آشنا نیست صحبت می‌کنید، بسیار بهتر است که از کلمات ساده برای توضیح مفاهیم پیچیده استفاده کنید.
 • استفاده از اصطلاحات تخصصی در محصول: طراحان گاهی در Mockup و Prototype خود از اصطلاحات استفاده می‌کنند. اگر توسعه‌دهندگان همان اصطلاحات داخل طراحی استفاده کنند، کاربران با چالش رابطی پر از اصطلاحات تخصصی روبه‌رو خواهند شد.

راهنمایی سریع: یک ظرف به نام “ظرف اصطلاحات” می‌تواند به شما کمک کند تا مشکل اصطلاحات را حل کنید! هر زمان حس کردید افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنید متوجه کلام شما نمی‌شوند، آن کلمه را به ظرف اصطلاحات خود اضافه کنید و به آنالیز اصطلاحات درون ظرف بپردازید.

 

 1. هرگز به یک ایده اکتفا نکنید

بسیاری از طراحان به اشتباه با نخستین ایده‌ای که به ذهنشان خطور می‌کند کار را شروع می‌کنند. اگر تنها یک ایده دارید مشخص کردن خوب یا بد بودن ان کار مشکلی است. بنابراین، همیشه چند ایده برای پروژه خود تعریف کنید. این مسئله به شما اجازه بررسی و مقایسه خوب از بد را می‌دهد.

 

 1. از شر ایده‌ال گرایی خلاص شوید

بسیاری از طراحان ایده‌آل‌گرا هستند. برای ساختن یک محصول ایده‌آل زمان و انرژی زیادی مصرف می‌کنند. این مسئله عموما باعث می‌شود که همیشه تاخیر داشته باشند. به‌خاطر داشته باشید که کار به موقع انجام شده بهتر از کار بی‌تقص است. بنابراین بهتر است محصولی داشته باشیم که نیازها را برآورده می‌کند تا در تحویل تاخیر داشته باشیم و بهانه بیاوریم.

نگذاریم ایده‌آل‌گرایی دشمن محصول خوب شود!

 

 1. یاد بگیرید اسکچ بزنید

همه می‌خواهند چیزی شبیه محصول نهایی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایجاد کنند. به همین دلیل است که عموما کار با قلم و کاغذ را کنار میگذاریم و سریعا سراغ ابزارهای دیجیتال طراحی می‌رویم. اما ابزارهای دیجیتال گاهی باعث محدودیت در خلاقیت می‌شوند. به همین دلیل است که یکی از قانون‌های اولیه طراحی UX این است: قلم پیش از پیکسل‌ها!

استفاده از قلم و کاغذ برای ایده‌پردازی و تست طراحی موجب صرفه‌جویی زمانی بسیار برای شما می‌شود. همچنین کار شما را در هنگام کار با ابزارهای دیجیتال بسیار راحت‌تر می‌کند. بعضی مشکلات طراحی از طریق اسکچ‌زدن بهتر حل می‌شوند. برای مثال، طی جلسات طوفان فکری، بیان ایده از طریق اسکچ بسیار راحت‌تر از استفاده از کلمات است.

 

یادداشت برداری

 1. یادداشت‌برداری کنید

یک قلم و دفترچه باید همراه همیشگی شما باشد. هر زمان که ایده‌ی خوبی داشتید، به حافظه خود اعتماد نکنید. به یاد داشته باشید که حافظه انسان قابل خطا است. در عوض، یک یادداشت کوتاه بردارید یا اتود اولیه از طرحی که در حافظه دارید ثبت کنید.

 

 1. کارهای خود را بازیافت کنید!

اگر قبلا چند پروژه را انجام داده‌اید، قاعدتا تعداد زیادی ایده حین تولید آن‌ها در سر پرورانده‌اید. شانس استفاده مجدد از آن ایده‌ها را از دست ندهید… برای استفاده درست از آن ایده‌ها:

 1. از آن‌ها برای حل مسائل جدید استفاده کنید.
 2. رزومه خود را با ایده‌های Case study جالب به روزرسانی کنید.
 3. تجربیات خود را با جامعه طراحان در میان بگذارید.

اگر مقاله های خوبی می‌نویسید یا به زبان ساده و روان ترجمه‌ می‌کنید، می‌توانید با نام خودتان مقاله‌تان را در دیزایناسور منتشر کنید. شروع روند ارسال مقاله

 

 1. بیشتر تعامل کنید

زمانی که با یک تیم کار می‌کنید، تا جایی که ممکن است با هم تیمی‌ها تعامل بیشتری ایجاد کنید. در هر قسمت از پروژه بیشتر خود را درگیر کنید. تعامل بهترین راه برای طراحان تجربه کاربری‌ست تا بتوانند توانایی‌های خود را ارتقا بدهند.

از جعبه خارج شوید!

 

 1. جلسات تست کاربردپذیری را بررسی کنید

فهم کاربران، هدف اولیه یک طراح تجربه کاربری است. بعضی طراحان از پرسونا و اطلاعات آماری برای بررسی تعامل کاربر با محصول استفاده می‌کنند. با اینکه این ابزارها می‌توانند بسیار کمک کننده باشند، هیچ چیز با تماشای نحوه تعامل یک کاربر با محصول قابل مقایسه نیست. هرچه به افراد بیشتری که با محصول شما تعامل می‌کنند نگاه کنید، بیشتر به مشکلی که با آن روبرو هستند پی می‌برید.

 

 

 1. هر روز از اطراف الهام بگیرید

طراحان به ایده و الهام بخشی نیاز دارند. راه‌های بسیاری برای الهام‌گرفتن وجود دارند.
دو نکته که می‌تواند به شما کمک کند:

 1. تعادل مناسب بین کارها و الهامات خود نگه دارید. ۸۰٪ زمان خود را برای کار و ۲۰٪ آن را صرف بررسی کارهای الهام بخش کنید.
 2. خودتان را به طراحی UI/UX محدود نکنید. در سایر کارهای خلاق نیز شرکت کنید. به جاهای جدید سفر کنید، عکاسی کنید، موسیقی خوب گوش کنید، ساز بنوازید، توانایی نوشتن خود را گسترش دهید.

 

 1. آغوشتان را برای دریافت نقدهای سازنده باز کنید!

در نهایت همه ما از انتقادشدن کارهایمان میترسیم. بله! ممکن است از اینکه بشنویم کار ما عالی نیست دچار استرس شویم، خصوصا وقتی زمان زیادی را صرف آن کردیم.  اما بررسی نقادانه کار شما مهم است زیرا:

شما برای خودتان طراحی نمی‌کنید، بلکه برای کاربران این کار را انجام می‌دهید.

بنابراین، بر نفس خود غلبه کنید و از دفاع کردن از کارتان دست بردارید! به یاد داشتن باشید ما توسط اشتباهاتمان چیزهای بیشتری یاد میگیریم. دریافت بازخورد و نقدهای سازنده و تلاش برای حل مسئله‌ها، تنها راه برای بهبود بخشیدن توانایی‌های شما و تبدیل شما به یک طراح بهتر است.

انتقاد ممکن است خوشایند نباشد، اما لازم است. انتقاد دقیقا همان مسیری را در بدن انسان فعال می‌کند که درد انجام می‌دهد. که به آن توجه به بخش ناسالم چیزها می‌گویند “چرچیل”

چند نکته بسیار مهم:

 1. یاد بگیرید که انتقادات را فیلتر کنید: بعضی انتقادات براساس نظرات شخصی هستند تا بر پایه یافته‌ها و حقایق. یاد بگیرید که گندم را از غلاف آن جدا کنید.
 2. خواهان بازخوردهای صادقانه باشید. اطمینان حاصل کنید افراد نظرات واقعی خود را با شما در میان می‌گذارند.
 3. به طور مرتب درخواست بازخورد داشته باشید.
 4. خودتان را به یک جامعه طراحی محدود نکنید. از نظر افراد با تخصص‌های دیگر، مانند تیم بازاریابی، نیز بهره بگیرید.
 5. طراحی افراد دیگر را نقد کنید. البته با رعایت آداب نقد این کار را انجام دهید.

نقد اصولی آثار دیگران یک راهکار کلیدی برای بهبود عملکردهای شخصی است. این موضوع به شما کمک می‌کند تا:

 • سوالات خوب بپرسید. توانایی پرسیدن سوال‌های درست و ساخت راه‌حل‌های بهتر، کاری است که یک طراح را ارزشمند می‌کند.
 • از اجبار دادن نصیحت‌های ناقص خودتان را برهانید. آماده باشید تا از نظر خود دفاع کنید. اگر معتقدید چیزی نیاز به طراحی مجدد دارد، آماده ارائه یک مدرک یا آمار برای اثبات گفته خود باشید. بدون اطلاعات، شما تنها یک آدم معمولی با یک ایده ساده هستید!
 1. به خودتان استراحت بدهید

کار کردن مداوم برای زمان طولانی شما را راه دوری نمی‌برد. در حقیقت موجب رسیدن به حالت فرسودگی میشود (حالت فرسایشی که خستگی احساسی، جسمی و فکری را به دلیل استرس بیش از حد برای شما به همراه دارد).

طبق مشاهدات از دوستان و همکاران :)) طراحان معمولا تا جان در بدن دارند کار میکنند!!! زمانی که گیر افتاده‌اید با کار کلنجار نروید. در عوض از پای کامپیوتر بلند شوید، قدمی بزنید و کمی هوای تازه بخورید. اگر حس می‌کنید استراحت‌های روزانه به شما کمکی نمی‌کند، شاید لازم است شما مدتی از کار خلاقانه خود فاصله بگیرید تا بتوانید خود را بازیابی کنید. تمام ابزارهای دیجیتال خود را خاموش کنید و از زندگی لذت ببرید!

 

نتیجه:

طراحان خوب به صورت پیش‌فرض به دنیا نمی‌آیند، بلکه به مرور زمان به یک طراح خوب تبدیل می‌شوند. همه ما، فارغ از میزان تجربه‌ای که در حال حاضر داریم، قادر به بهتر شدن هستیم به شرطی که تعدادی از عادات کوچک خوب را در یک بازه زمانی طولانی انجام دهیم.

منبع مقاله: UXPlanet

بازنشر